Anatolij Golicin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Anatoliy Mikhaylovich Golitsyn (rusisht: Анатолий Михайлович Голицын; i lindur në 25 gusht 1926) është një kalues sovjetik i KGBsë dhe autor i dy librave për strategjinë afatgjatë të drejtuesve të KGB. Ai është lindur në Piryatin, republika sovjetike Ukrainase. Ai ofroi "njw gamë të gjerw informacionesh te CIA mbi operacionet e shumicws sw departmenteve tw Helsinkit dhe rezidencave tw tjera, ashtu si dhe metodat e KGBsw pwr rekrutimin dhe mbajtjen e agjentwve". Ai wshtw njw Komandant Nderi i Urdhwrit tw Perandorisw Britanike (Commander of the Order of the British Empire - CBE) dhe, deri nw vitin 1984, ishte njw qytetar amerikan.[1]

Nga kultura popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në filmin amerikan të 1996 Mission: Impossible qw pwrmban njw personazh imagjinar tw bazuar mbi Anatoliy Golitsyn e quajtur Alexander Golitsyn, tw luajtur nga aktori Marcel Iures.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Arnold Beichman: New lies for old: the communist strategy of deception and disinformation. - book reviews Arkivuar 16 prill 2009 tek Wayback Machine, National Review, 7 shtator 1984

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Anatoliy Golitsyn. New Lies for Old G. S. G. & Associates, Incorporated, 1990, ISBN 0-945001-13-4
  • Christopher Story (Editor). ("by Anatoliy Golitsyn") The Perestroika Deception : Memoranda to the Central Intelligence Agency, Edward Harle Ltd; 2nd Ed edition (1998) ISBN 1-899798-03-X

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]