Andoins

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andon
Bashkia
Bashkia
Stema Andon
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiPyrénées-Atlantiques
QarkuPau
KantoniPays de Morlaàs et du Montanérès
NdërkomunalitetNord-Est Béarn
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Aude Lacaze-Labadie[1]
Sipërfaqja
1
12.220 km2 (4.718 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
675
 • Dendësia55/km2 (140/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
64021 /64420
Lartësia255–357 m (837–1,171 ft)
(avg. 342 m or 1,122 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Andoins (Ocitanisht: Andonsh ; Shqip: Andoni ) është një komunëdepartamentin Pirenejtë Atlantikë në rajonin Nouvelle-AquitaineFrancës jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla e Andonit.
Kisha e Shën Lorencit
Memoriali i Luftës

Komuna bën pjesë në zonën urbane të Paut dhe ndodhet 5 km në lindje të Pau, komuna është pjesë e rajonit Vic-Bilh të Gaskonisë .

Qasja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna përshkohet nga autoroute A64 por nuk ka dalje në komunë. Dalja më e afërt është Dalja 11 në jug-lindje të komunës. Qasja në fshat bëhet nga rruga D39 nga Morlaàs në veri-perëndim e cila vazhdon në jug-lindje deri në Limendous . Ekziston edhe D538 që shkon në veri-perëndim nga fshati në Serres-Morlaàs . Ekziston edhe D215 që shkon në jug-perëndim nga fshati në Artigueloutan . [2]

Lokalitete dhe fshatra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

 • Lous Augas
 • Baradat
 • Barrails
 • Bégué
 • Bordenave
 • Capdepon[3]
 • Cazaux
 • Cazenave
 • Courriades
 • Freitet[4]
 • Gabaix
 • Las Grabes
 • Hourcade[4]
 • Lapoutge
 • Laulhé
 • Grange Laulhé
 • Lendrat
 • Minvielle
 • Grange Montané[5]
 • Pé-deu-Boscq[4]
 • Peyré
 • Poublan[6]
 • Puyau
 • Teulé
 • Troubet
 • Vergez

Toponimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i komunës në béarnais është Andonsh . (sipas normës klasike të oksitanëve ).

Emri Drejtshkrimi Data Burimi Faqe Origjina Përshkrim
Andoinet Andongns shekulli i 12-të Rajmondi
5
Fshati
Andongs 1101 Rajmondi
5
Kartular i Morlaàs
Andonët shekulli i 12-të Rajmondi
5
Lescar
Andoniœ 1270 Rajmondi
5
Pau
Andonhs shekulli i 13-të Rajmondi
5
Fors de Béarn
Andoyns shekulli i 14-të Rajmondi
5
Regjistrimi
Aus-Cités Aus-Cités 1863 Rajmondi
17
Vendi
Freitet Lo boscq et lane aperat lo Freytat 1457 Rajmondi
65
Ossau Druri
Oradë La Forcade 1385 Rajmondi
79
Regjistrimi Fermë
Marque-Debat La Marque-Debat 1863 Rajmondi
108
Hamleti
Marque-Dehore La Marque-Dehore 1863 Rajmondi
108
Hamleti
Pé-deu-Boscq Pé-deu-Boscq 1863 Rajmondi
133
Fermë

Burimet:

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793510—    
1800446−12.5%
1806404−9.4%
1821542+34.2%
1831555+2.4%
1836539−2.9%
1841538−0.2%
1846558+3.7%
1851568+1.8%
1856550−3.2%
1861556+1.1%
1866519−6.7%
1872527+1.5%
1876522−0.9%
1881506−3.1%
1886546+7.9%
1891512−6.2%
1896514+0.4%
1901454−11.7%
1906475+4.6%
1911419−11.8%
1921368−12.2%
1926380+3.3%
1931382+0.5%
1936354−7.3%
1946315−11.0%
1954319+1.3%
1962329+3.1%
1968418+27.1%
1975333−20.3%
1982469+40.8%
1990514+9.6%
1999522+1.6%
2007620+18.8%
2012622+0.3%
2017637+2.4%
 1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.
 2. ^ Google Maps
 3. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Coustet
 4. ^ a b c Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Raymond
 5. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Grange
 6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Poublan