Anmitsu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anmitsu

Anmitsu (Japonisht: あんみつ) është një ëmbëlsirë japoneze që daton nga periudha Meiji.[1]

Ajo bëhet nga kubikë të vegjël pelte agar, një pelte e tejdukshme e bardhë e bërë nga algat e kuqe. Agari tretet me ujë (ose lëng frutash siç është lëngu i mollës) për të bërë pelte. Shërbyer në një tas me paste të fasule adzuki ose anko (pjesa e anmitsu), bizele të ziera, shpesh gyūhi dhe një larmi frutash si feta pjeshke, mikan, copa ananas dhe qershi. Anmitsu zakonisht vjen me një tenxhere të vogël me shurup të zi të ëmbël, ose mitsu (pjesa mitsu e anmitsu) e cila derdhet në pelte përpara se të hahet. Anmitsu zakonisht hahet me një lugë dhe pirun.

Disa variante në këtë ëmbëlsirë ekzistojnë. Mitsumame është anmitsu pa pastë fasule, mame që do të thotë bizele që shërbehen me shurup dhe pelte agar në vend. Kremi anmitsu është anmitsu me akullore në krye. Dango Shiratama përdoren gjithashtu si shtresë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "What is Anmitsu?". Japan Talk (në anglisht). Marrë më 28 tetor 2019.