Anshlusi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qytetarët austriakë mblidhen në Heldenplatz për të dëgjuar deklaratën e aneksimit të Hitlerit.

Aneksimi i Austrisë (gjermanisht: Anschluss), ishte aneksimi i Shtetit Federal të AustrisëRajhun Gjerman më 13 mars 1938.

Ideja e një Anschluss-i (një Austri dhe Gjermani e bashkuar që do të formonte një "Gjermani e Madhe") filloi pasi bashkimi i Gjermanisë përjashtoi Austrinë dhe austriakët gjermanë nga Perandoria gjermane e dominuar nga Prusia në 1871. Pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore me rënia e Perandorisë Austro-Hungareze, në vitin 1918, Republika e sapoformuar e Gjermano-Austrisë u përpoq të krijonte një bashkim me Gjermaninë, por Traktati i Saint Germain (10 shtator 1919) dhe Traktati i Versajës (28 qershor 1919) e ndaluan si bashkimin ashtu edhe përdorimin e vazhdueshëm të emrit "German-Austria" (Deutschösterreich); dhe i hoqi Austrisë disa nga territoret e saj, si Sudetenland.

Përpara Anschluss-it, kishte pasur mbështetje të fortë si në Austri ashtu edhe në Gjermani për bashkimin e dy vendeve. Menjëherë pas shpërbërjes së monarkisë Habsburge - me Austrinë e mbetur si një mbetje e thyer, e privuar nga shumica e territoreve që kishte sunduar për shekuj dhe duke kaluar një krizë të rëndë ekonomike - ideja e unitetit me Gjermaninë dukej gjithashtu tërheqëse për shumë qytetarë. të së majtës dhe qendrës politike. Mbështetja për bashkimin me Gjermaninë nuk ishte politike, por kryesisht vinte nga besimi se Austria, e zhveshur nga toka e saj perandorake, nuk ishte e qëndrueshme ekonomikisht. Megjithatë, mbështetja popullore për bashkimin u zbeh gradualisht me kalimin e kohës, megjithëse mbeti si koncept në diskursin politik bashkëkohor austriak.

Por pas vitit 1933, kur Adolf Hitleri erdhi në pushtet në Gjermani, dëshira për bashkim mund të identifikohej me nazistët, për të cilët ishte një pjesë integrale e konceptit nazist "Heim ins Reich", i cili kërkonte të përfshinte sa më shumë Volksdeutsche (gjermanë etnikë jashtë Gjermanisë) në një "Gjermani të Madhe". Agjentët e Gjermanisë naziste kultivuan tendenca pro-bashkimit në Austri dhe u përpoqën të minonin qeverinë austriake, e cila kontrollohej nga Fronti Austrofashist Atdhetar. Gjatë një përpjekjeje për grusht shteti në vitin 1934, kancelari austriak Engelbert Dollfuss u vra nga nazistët austriakë. Humbja e grushtit të shtetit bëri që shumë nazistë kryesorë austriakë të shkonin në mërgim në Gjermani, ku vazhduan përpjekjet e tyre për bashkimin e dy vendeve.

Në fillim të vitit 1938, nën presionin në rritje të aktivistëve pro-bashkimit, kancelari austriak Kurt Schuschnigg njoftoi se do të kishte një referendum mbi një bashkim të mundshëm me Gjermaninë kundrejt ruajtjes së sovranitetit të Austrisë që do të mbahej më 13 mars. Duke e portretizuar këtë si sfidë ndaj vullnetit popullor në Austri dhe Gjermani, Hitleri kërcënoi me një pushtim dhe i bëri presion në fshehtësi Schuschnigg të jepte dorëheqjen. Një ditë para referendumit të planifikuar, më 12 mars, gjermani Heer kaloi kufirin për në Austri, i pakundërshtuar nga ushtria austriake. Një plebishit u mbajt më 10 prill, në të cilin votimi nuk ishte i fshehtë dhe u përdorën kërcënime dhe shtrëngime për të manipuluar votën, duke rezultuar në miratimin e 99.7% për Anschluss.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]