Anthé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ante
Ante (Ocitanisht)
Anthé (Frëngjisht)
Komunë
Kisha në Ante
Kisha në Ante
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiLot-et-Garonne
QarkuVilleneuve-sur-Lot
KantoniLe Fumélois
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Pierre Allemand[1]
Sipërfaqja
1
13.930 km2 (5.378 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
198
 • Dendësia14/km2 (37/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
47011 /47370
Lartësia92–252 m (302–827 ft)
(avg. 110 m or 360 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Anthé ( shqiptimi frëngjisht: [ɑ̃te] ; Ocitanisht: Ante ; Shqip: Ante është një komunëdepartamentin Olt-dhe-GaronëFrancën jugperëndimore.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1876511—    
1881474−7.2%
1886471−0.6%
1891439−6.8%
1896420−4.3%
1901388−7.6%
1906383−1.3%
1911350−8.6%
1921307−12.3%
1926329+7.2%
1931311−5.5%
1936305−1.9%
1946288−5.6%
1954288+0.0%
1962235−18.4%
1968235+0.0%
1975203−13.6%
1982218+7.4%
1990202−7.3%
1999208+3.0%
2006215+3.4%
2009195−9.3%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.