Antonio Gramshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Antonio Gramsci)
Jump to navigation Jump to search
Antonio Gramshi
Gramsci.png
Gramshi në 1916
Lindi më 22 janar 1891 (44 vjeç)
Vendlindja Ales, Sardenjë, Itali
Vdiq më 27 prill 1937
Shkolla e kryer Universiteti i Torinos
Profesioni Filozof, Politikan
Partia politike Partia Komuniste e Italisë

Antonio Gramshi (italisht: Antonio Gramsci, 22 janar 1891 - 27 prill 1937) ishte një filozof marksist me origjinë italiane-arbëreshë dhe politikan komunist, përgjegjës për bashkëthemelimin e Partisë Komuniste Italiane dhe sekretar rëndesishëm i saj deri në burgosjen e tij nga regjimi fashist i Benito Musolinit.

Gramshi është i njohur për shkrimet e tij në lidhje me marksizmin perëndimor, vepra të cilat kanë qenë instrumentale për zhvillimin e marksizmit kulturor dhe konsiderohet si një figurë kyçe neomarksiste.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gramshi[2], i lindur në AlesSardenjës, i përkiste një familje të shtresës së sipërm të mesme, me origjinë nga rajonet jugore italiane të Kampanias dhe Kalabrisë, ku i përkët gjithashtu origjinës së largët Arbëreshë.[3][4] Gramshi besonte gabimisht se babai i tij kishte emigruar nga Shqipëria jo më heret se viti 1821[5][6][7] , por origjina e tij ishte në te vërtetë e vjetër arbëreshë, e dëshmuar nga mbiemri i tij Gramsci, formë e italizuar e zonës së Gramshit, ne qarkun Elbasan në Shqipëri.[8]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Haralambos, Michael; Holborn, Martin (2013). Sociology Themes and Perspectives (në anglisht) (bot. 8th)). New York City: HarperCollins. ff. 597–598. ISBN 978-0-00-749882-6.
  2. ^ Atto di nascita di Gramsci Antonio Francesco Arkivuar 9 nëntor 2016 tek Wayback Machine
  3. ^ "IGSN 9 – Nuove notizie sulla famiglia paterna di Gramsci". www.internationalgramscisociety.org (në italisht). Marrë më 15 March 2017.
  4. ^ "Italiani di origine albanese che si sono distinti nei secoli | Il Torinese | Quotidiano on line di Informazione Società Cultura". www.iltorinese.it (në italisht). 8 janar 2016. Marrë më 2018-05-05.
  5. ^ Pipa, Arshi (1989). The politics of language in socialist Albania (në anglisht). Boulder, Colorado: East European Monographs. f. 234. ISBN 978-0-88033-168-5.Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link) "I myself have no race. My father is of recent Albanian origin. The family escaped from Epirus after or during the 1821 wars <of Greek Independence> and Italianized itself rapidly." Lettere dal carcere (Letters from Prison), ed. S. Capriogloi & E Fubini (Einaudi, Turin, 1965), pp. 507–08."
  6. ^ International Gramsci Society|language=en-EN
  7. ^ Genealogia dei Gramsci
  8. ^ Manzelli, Gianguido (2004). "Italiano e albanese: affinità e contrasti". përmbledhur nga Ghezzi, Chiara; Guerini, Federica; Molinelli, Piera (red.). Italiano e lingue immigrate a confronto: riflessioni per la pratica didattica, Atti del Convegno-Seminario, Bergamo, 23-25 giugno 2003 (në italisht). Guerra Edizioni. f. 161. ISBN 9788877157072.Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link) "Antonio Gramsci, nato ad Ales (Oristano) nel 1891, fondatore del Partito Comunista d'ltalia nel 1921, arrestato nel 1926, morto a Roma nel 1937, portava nel proprio cognome la manifesta origine albanese della famiglia (Gramsh o Gramshi, con l'articolo determinativo finale in -i, è il nome di una cittadina dell'Albania centrale)."