Antonio Gramshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Antonio Gramsci
U lind në22 janar 1891 (44 vjeç)
Vdiq27 prill 1937
ShkollimiUniversiteti i Torinos
ProfesioniFilozof, Politikan
Partia politikePartia Komuniste e Italisë

Antonio Gramshi (italisht: Antonio Gramsci, 22 janar 1891 - 27 prill 1937) ishte një filozof marksist me origjinë italiane-arbëreshë dhe politikan komunist, përgjegjës për bashkëthemelimin e Partisë Komuniste Italiane dhe sekretar rëndesishëm i saj deri në burgosjen e tij nga regjimi fashist i Benito Musolinit.

Gramshi është i njohur për shkrimet e tij në lidhje me marksizmin perëndimor, vepra të cilat kanë qenë instrumentale për zhvillimin e marksizmit kulturor dhe konsiderohet si një figurë kyçe neomarksiste.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gramshi[2], i lindur në AlesSardenjës, i përkiste një familje të shtresës së sipërm të mesme, me origjinë nga rajonet jugore italiane të Kampanias dhe Kalabrisë, ku i përkët gjithashtu origjinës së largët Arbëreshë.[3][4] Gramshi besonte gabimisht se babai i tij kishte emigruar nga Shqipëria jo më heret se viti 1821[5][6][7] , por origjina e tij ishte në te vërtetë e vjetër arbëreshë, e dëshmuar nga mbiemri i tij Gramsci, formë e italizuar e zonës së Gramshit, ne qarkun Elbasan në Shqipëri.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Haralambos, Michael; Holborn, Martin (2013). Sociology Themes and Perspectives (në anglisht) (bot. 8th). New York City: HarperCollins. fq. 597–598. ISBN 978-0-00-749882-6.
  2. ^ Atto di nascita di Gramsci Antonio Francesco Arkivuar 9 nëntor 2016 tek Wayback Machine
  3. ^ "IGSN 9 – Nuove notizie sulla famiglia paterna di Gramsci". www.internationalgramscisociety.org (në italisht). Marrë më 15 mars 2017.
  4. ^ "Italiani di origine albanese che si sono distinti nei secoli | Il Torinese | Quotidiano on line di Informazione Società Cultura". www.iltorinese.it (në italisht). 8 janar 2016. Marrë më 2018-05-05.
  5. ^ Pipa, Arshi (1989). The politics of language in socialist Albania (në anglisht). Boulder, Colorado: East European Monographs. fq. 234. ISBN 978-0-88033-168-5. "I myself have no race. My father is of recent Albanian origin. The family escaped from Epirus after or during the 1821 wars <of Greek Independence> and Italianized itself rapidly." Lettere dal carcere (Letters from Prison), ed. S. Capriogloi & E Fubini (Einaudi, Turin, 1965), pp. 507–08."
  6. ^ International Gramsci Society|language=en-EN
  7. ^ Genealogia dei Gramsci
  8. ^ Manzelli, Gianguido (2004). "Italiano e albanese: affinità e contrasti". përmbledhur nga Ghezzi, Chiara; Guerini, Federica; Molinelli, Piera (red.). Italiano e lingue immigrate a confronto: riflessioni per la pratica didattica, Atti del Convegno-Seminario, Bergamo, 23-25 giugno 2003 (në italisht). Guerra Edizioni. fq. 161. ISBN 9788877157072. "Antonio Gramsci, nato ad Ales (Oristano) nel 1891, fondatore del Partito Comunista d'ltalia nel 1921, arrestato nel 1926, morto a Roma nel 1937, portava nel proprio cognome la manifesta origine albanese della famiglia (Gramsh o Gramshi, con l'articolo determinativo finale in -i, è il nome di una cittadina dell'Albania centrale)."