Argelès-Gazost

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Argjeler-Gazosti
Argelèrs de Gasòst (Ocitanisht)
Argelès-Gazost (Frëngjisht)
Nënprefekturë dhe komunë
Pamje e fshatit nga Hautacam
Pamje e fshatit nga Hautacam
Stema Argjeler-Gazosti
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHautes-Pyrénées
QarkuArgelès-Gazost
KantoniLa Vallée des Gaves
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Gaëlle Vallin[1]
Sipërfaqja
1
3.050 km2 (1.178 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.897
 • Dendësia950/km2 (2,500/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
65025 /65400
Lartësia412–600 m (1,352–1,969 ft)
(avg. 460 m or 1,510 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Argelès-Gazost ( shqiptimi frëngjisht[aʁʒəlɛs ɡazɔst]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Argelèrs de Gasòst ; Shqip: Argjeler-Gazosti ) është një komunë dhe një nënprefekturë e departamentit Pirenejtë e EpërmFrancën jugperëndimore. [2]

Parku i Kafshëve të Pirenejve ndodhet në Argjeler-Gazost.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793775—    
1800713−8.0%
1806831+16.5%
1821878+5.7%
18311.357+54.6%
18361.420+4.6%
18411.589+11.9%
18461.684+6.0%
18511.662−1.3%
18561.684+1.3%
18611.686+0.1%
18661.698+0.7%
18721.658−2.4%
18761.743+5.1%
18811.808+3.7%
18861.894+4.8%
18911.733−8.5%
18961.882+8.6%
19011.836−2.4%
19061.737−5.4%
19111.739+0.1%
19211.632−6.2%
19261.669+2.3%
19311.719+3.0%
19362.019+17.5%
19462.317+14.8%
19542.556+10.3%
19623.414+33.6%
19683.629+6.3%
19753.455−4.8%
19823.304−4.4%
19903.229−2.3%
19993.241+0.4%
20073.255+0.4%
20123.069−5.7%
20172.901−5.5%
20192.911+0.3%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ INSEE commune file