Jump to content

Armatura e trupit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Armatura)
Marinsat e Shteteve të Bashkuara në korrik 2010 ndihmojnë një marinar të Marinës së Sri Lankës në përpjekjen për një jelek taktik modular.

Armatura e trupit,apo kostumi i blinduar, janë veshje mbrojtëse të dizajnuara për të thithur ose shmangur sulmet fizike. Përdorur historikisht për të mbrojtur personelin ushtarak, sot përdoret gjithashtu nga lloje të ndryshme policie (në veçanti policia e trazirave), roje private të sigurisë ose truproja, dhe herë pas here nga qytetarë të thjeshtë. Sot ekzistojnë dy lloje kryesore: armaturë trupi e rregullt jo të veshura për mbrojtje të moderuar deri në substanciale dhe armaturë trupi e përforcuar me pllaka të forta për mbrojtje maksimale, siç përdoret nga ushtarët luftarakë.