Jeleku antiplumb

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jeleku Antiplumb MBZh në Forumin "Engineering Technologies 2010"

Një jelek antiplumb ose jelek balistik, jelek rezistent ndaj plumbave, është një pjesë e armaturës së trupit që ndihmon në thithjen e goditjes dhe zvogëlimin ose ndalimin e depërtimit në bust nga predha të shkrepura me armë zjarri apo goditja nga fragmentet e shpërthimit. Jeleku mund të vijë në një formë të butë, siç përdoret nga shumë oficerë policie, roje burgu, roje sigurie dhe disa qytetarë privatë, që përdoret për ti mbrojtur kundër sulmeve me thikë ose predha të lehta, duke përdorur përbërës metalikë ose para-aramid. Ushtarët, njësitë taktike të policisë, marinsat dhe forcat e operacioneve speciale veshin jelek me pllakë të blinduar të fortë, për t'u mbrojtur nga municionet e pushkëve ose fragmentimi.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bulletproof vest", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-09, marrë më 2022-12-18