Aseria

Coordinates: 44°00′36″N 15°40′05″E / 44.00995°N 15.66792°E / 44.00995; 15.66792
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

44°00′36″N 15°40′05″E / 44.00995°N 15.66792°E / 44.00995; 15.66792

Aseria është emri i një vendbanimi të lashtë kodrinor që ndodhet në afërsi të Podgragjes, Benkovac rreth 30 kilometra në lindje të ZadaritKroaci .

Kodra ka gjurmë të vendbanimit njerëzor nga parahistoria deri në periudhën e vonë romake. [1] Në kohët pararomake Aseria ishte një qendër e rëndësishme në Liburninë jugore për fisin Aseriatët. [1] Në shekullin e 1 pas Krishtit, ajo u bë një post ushtarak romak, i cili më pas u zhvillua në një qendër tregtare. [2] Përmendet nga Plini Plaku si i përjashtuar nga Roma nga pagesa e haraçit. [3] Ndoshta iu dha statusi i municipiumit nën Claudius dhe u regjistrua në tribus Claudia. [2]

Pjesë të mureve të qytetit të Aserisë kanë mbijetuar, si dhe një hark triumfal i ngritur në vitin 113 pas Krishtit gjatë kohës së Trajanit . [4] Muret e qytetit janë punime ashlar, para pushtimit romak. [2] Gërmimet kanë zbuluar forumin romak të shekullit të 1-të, si dhe një bazilikë të mundshme. Gjetjet nga gërmimet gjenden në Muzeun Arkeologjik në Zadar. [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Grammenos, Dēmētrios V. (2003). Recent research in the prehistory of the Balkans. Archaeological Institute of Northern Greece. fq. 134. ISBN 9602140720. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c d Stillwell, Richard; MacDonald, William L.; McAlister, Marian Holland (1976). The Princeton encyclopedia of classical sites. Princeton University Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Pliny, Hist. Nat. iii. 143
  4. ^ Curtis, Benjamin (2010). A Traveller's History of Croatia. fq. 33. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)