Jump to content

Ashley Park

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ashley Park
Park te Milan Fashion Week më 2023
U lind në (1991-06-06) 6 qershor 1991 (33 vjeç)[1]
Glendale, Kalifornia, SHBA
ArsimiUniversiteti i Miçigenit (BFA)
Profesioni
 • Aktore
 • këngëtare
 • kërcimtare
Vite aktiviteti2009–akoma
Të afërmJustin H. Min (kushëri i dytë)

Ashley Jini Park (lindur më 6 qershor 1991) është një aktore, këngëtare dhe kërcimtare amerikane, e cila është më e njohur për portretizimin e Mindy Chen në serialin komedik të Netflix, Emili në Paris. Ajo e luajti rolin e Gretchen Wieners në muzikalin e Broadway-it Mean Girls, për të cilin u nominua për një Çmim Tony për Aktoren më të Mirë në një Rol të Figuruar në një Muzikal.

Rolet e saj teatrale përfshijnë gjithashtu Tuptim në ringjalljen e 2015 në Broadway të The King and I and MwE në muzikalin Off-Broadway KPOP të Ars Nova.[2][3] Ajo gjithashtu luan në debutimin regjisorial të Adele Lim, Joy Ride, dhe ka pasur role të përsëritura në Beef dhe Only Murders in the Building.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Ref.
2012 Charlene Kaye - Human (video muzikore) Statue
The V Card Jessica
2014 Are You Joking? Date
2022 Mr. Malcolm's List Gertie Covington
2023 Joy Ride Audrey Sullivan
2024 Mean Girls

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime Ref.
2014 My Dirty Little Secret Ann Racz 1 episod
2017 Nightcap Olivia Cho 8 episode
2018 Saturday Night Live Vetë ajo (pakredituar) Episodi: "Tina Fey/Nicki Minaj"
2019 Tales of the City Jennifer 'Ani' Winter 7 episode
Helpsters Singing Starlett Episodi: "Singing Starlett/Heart's Family Photo"
Untitled ABC project Winnie Episod i patransmetuar
2020–present Emili në Paris Mindy Chen Rol kryesor
2021–present Girls5eva Ashley Rol dytësor
2023 Beef Naomi Rol dytësor
2023 Star Wars: Visions Ara (zëri) Episodi: "Journey to the Dark Head"
2023 Only Murders in the Building Kimber Rol dytësor

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrimet si aktore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The King and I - 2015 Broadway Cast Recording (2015)
 • Sunday in the Park with George - 2017 Broadway Cast Recording (2017)
 • The Greatest Showman - Kolona zanore origjinale e filmit (2017)
 • Mean Girls - Regjistrimi origjinal i Broadway Cast (2018)

Kolona zanore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kolona zanore nga Emili në Paris (2021) - 5 këngë

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati Ref.
2016
Grammy Awards Best Musical Theater Album The King and I Kandidat/e
2018
Drama Desk Awards Outstanding Actress in a Musical KPOP Kandidat/e
Lucille Lortel Awards Outstanding Lead Actress in a Musical Fitues/e
Drama League Awards Distinguished Performance Kandidat/e
Mean Girls Kandidat/e
Tony Awards Best Featured Actress in a Musical Kandidat/e
Drama Desk Awards Outstanding Featured Actress in a Musical Kandidat/e
Outer Critics Circle Awards Outstanding Featured Actress in a Musical Kandidat/e
Chita Rivera Awards for Dance and Choreography Outstanding Female Dancer in a Broadway Show Kandidat/e
2021
Critics' Choice Television Awards Best Supporting Actress in a Comedy Series Emili në Paris Kandidat/e
MTV Movie & TV Awards Best Breakthrough Performance Kandidat/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Famous birthdays for June 6: Ashley Park, Sandra Bernhard". UPI (në anglisht). 6 qershor 2022. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2022. Marrë më 25 janar 2023.
 2. ^ Snyder, Diane (8 qershor 2018). "My Road to the Tonys: 'Mean Girls' Star Ashley Park". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2019. Marrë më 8 korrik 2018.
 3. ^ "Ruthie Ann Miles, Conrad Ricamora, Ashley Park & More Join Cast of THE KING AND I Broadway Revival; Full Company Announced!". Broadway World (në anglisht). 17 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2022. Marrë më 8 korrik 2018.
 4. ^ a b c "Ashley Park - IMDb". IMDb (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2022-01-24. Marrë më 2018-07-08.
 5. ^ "Zawe Ashton, Theo James & Ashley Park Join 'Mr Malcolm's List', Universal Takes International Rights" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2021-10-27. Marrë më 2021-03-19.
 6. ^ Lambe, Stacy (3 mars 2023). "'Mean Girls': Ashley Park Added to the Cast of Movie Musical (Exclusive)". Entertainment Tonight (në anglisht). Marrë më 23 mars 2023.
 7. ^ Slagter, Martin (5 qershor 2017). "Ann Arbor actress Ashley Park to make TV debut in 'Nightcap'". MLive (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2018. Marrë më 8 korrik 2018.
 8. ^ "Mean Girls - SNL". YouTube (në anglisht). 19 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2022. Marrë më 8 korrik 2018.
 9. ^ Petski, Denise (16 tetor 2018). "Armistead Maupin's Tales of the City: Paul Gross To Reprise Role In Netflix Revival; Full Cast Set". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2019. Marrë më 17 mars 2019.
 10. ^ Gans, Andrew (12 mars 2019). "Mean Girls Tony Nominee Ashley Park Lands Role in ABC Comedy Pilot". Playbill (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2022. Marrë më 17 mars 2019.
 11. ^ "Untitled Jessica Gao/ABC Project (TV Movie) - IMDb". IMDb (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2022-01-26. Marrë më 2019-05-25.
 12. ^ Petski, Denise (13 gusht 2019). "Ashley Park to Co-Star in Darren Star's Paramount Network Series 'Emily in Paris'". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2019. Marrë më 4 maj 2020.
 13. ^ White, Peter (11 tetor 2020). "Ashley Park Back In The Band In Peacock's 'Girls5eva'". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2020. Marrë më 9 tetor 2020.
 14. ^ White, Peter (10 mars 2022). "Beef: Netflix Dramedy Rounds Out Cast Including David Choe With Maria Bello Among Guest Stars". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2022. Marrë më 10 mars 2022.
 15. ^ "The Third Season of Only Murders In the Building Is Almost Here". Town & Country (në anglisht). 2023-07-21. Marrë më 2023-07-27.
 16. ^ McPhee, Ryan (18 prill 2018). "Denzel Washington, Andrew Garfield, Laurie Metcalf Among 2018 Drama League Award Nominees". Playbill (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2022. Marrë më 8 korrik 2018.
 17. ^ McPhee, Ryan (7 maj 2018). "Harry Potter and the Cursed Child, My Fair Lady Win Big at 2018 Outer Critics Circle Awards". Playbill (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2018. Marrë më 8 korrik 2018.
 18. ^ McPhee, Ryan (27 prill 2018). "Carousel, Once On This Island Among 2018 Chita Rivera Award Nominations". Playbill (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2022. Marrë më 8 korrik 2018.
 19. ^ Schneider, Michael (18 janar 2021). "'Ozark,' 'The Crown' and Netflix Lead 26th Annual Critics' Choice Awards TV Nominations". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2021. Marrë më 18 janar 2021.
 20. ^ Del Rosario, Alexandra (19 prill 2021). "MTV Movie & TV Awards Nominations: 'Emily In Paris', 'WandaVision' & 'RuPaul's Drag Race'". Deadline (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2021. Marrë më 20 prill 2021.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]