Asking Alexandria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Asking Alexandria
Asking Alexandria-12.jpg
Të dhëna
PrejardhjaFlag of the United Kingdom.svg York
ZhanretPost Hardcore, Metalcore
Vitet aktive2008 - sot
Shtëpitë diskografikeSumerian
Faqja e internetitaskingalexandriaofficial.com
AnëtarëtUnknown
Ben Bruce
James Cassells
Sam Bettley
Cameron Lidell
Ish-anëtarëtJoe Lancaster
Ryan Binns
Danny Worsnop

Asking Alexandria është themeluar në vitin 2008, band post-hardcore nga York, Britaninë e Madhe. Grupi përbëhet nga Danny Worsnop (Këngëtar), Sam Bettley (E-bas), Cameron Lidell (Kitara), Ben Bruce (Këngëtar, Kitara) dhe James Cassells (Drums).

Pierce the Veil solli deri tani lëshuar tri albume në studio: Stand Up and Scream (2009, Sumerian Records), Reckless and Relentless (2011, Sumerian Records) dhe From Death to Destiny (2013, Sumerian Records).

Asking Alexandria tashmë një turne në Amerika Veriore, Amerika Jugore, Republika Jugafrikane, Japonia, Australia dhe Evropa. Në turne e tyre të koncerteve, banda luajtur me A Day to Remember, Enter Shikari, Bring Me the Horizon, Alesana, We Came as Romans, Our Last Night, Blessthefall dhe Motionless in White.[1][2]

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Hollësitë e albumit Labeli Pozita nëpër Top-Lista[3] Sales
US DE UK AU
2009 Stand Up and Scream Sumerian Records 170 n.A.
2011 Reckless and Relentless 9 n.A.
2013 From Death to Destiny 6 24 28 14 n.A.
2016 The Black n.A.
2017 Asking Alexandria n.A.
2020 Like a House on Fire n.A.
"—" denotes that the record didn't chart.

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Antimusic.com: Asking Alexandria, Motionless In White, Whitechapel, Chimaira Tour Arkivuar 16 janar 2014 tek Wayback Machine
  2. ^ Asking Alexandria geben neue Details zum neuen Album bekannt auf rocktransmission.com
  3. ^ Charts: AT, DE Arkivuar 16 prill 2016 tek Wayback Machine, US Arkivuar 16 prill 2016 tek Wayback Machine, UK