Jump to content

Awake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Awake
Studio album by
Realizuar4 tetor 1994
Inçizuarmaj – korrik 1994
One On One studios
Devonshire studio
ZhanriProgressive metal
Gjatësia1:15:01
EtiketaEastWest
ProducentJohn Purdell
Duane Baron
Dream Theater chronology
Images and Words: Live in Tokyo
(1993)
Awake A Change of Seasons
(1995)

Awake është albumi i katërt i progressive metal bendit Dream Theater, i lëshuar më 4 tetor 1994. Albumi është shumë më i rëndë dhe më i zymtë se albumet e mëparshme të bendit, si dhe është albumi i fundit me sintisajzeristin Kevin Moore.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "6:00" – 5:31 (muzika nga Dream Theater, teksti nga Moore)
 2. "Caught In A Web" – 5:28 (Dream Theater, Petrucci/LaBrie)
 3. "Innocence Faded" – 5:43 (Dream Theater, Petrucci)
 4. "A Mind Beside Itself: I. Erotomania" – 6:45 (Dream Theater, instrumentale)
 5. "A Mind Beside Itself: II. Voices" – 9:53 (Dream Theater, Petrucci)
 6. "A Mind Beside Itself: III. The Silent Man" – 3:48 (muzika dhe teksti nga Petrucci)
 7. "The Mirror" – 6:45 (Dream Theater, Portnoy)
 8. "Lie" – 6:34 (Dream Theater, Moore)
 9. "Lifting Shadows Off A Dream" – 6:05 (Dream Theater, Myung)
 10. "Scarred" – 11:00 (Dream Theater, Petrucci)
 11. "Space-Dye Vest" – 7:29 (muzika dhe teksti nga Moore)

Anëtarët pjesëmarrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Këngët 4,5,6 formojnë një suitë tri-pjesëshe të quajtur A Mind Beside Itself. Ato janë të quajtura kështu në pjesën e brendshme të kopertinës së CD-së; sidoqoftë, në pjesën e jashtme të kopertinës këto këngë janë të rradhitura individualisht, duke mos u përmendur fraza "A Mind Beside Itself". Secila nga këto këngë është e treguar veçmas në CD, dhe Dream Theater zakonisht i trajtonjnë ato si këngë të veçanta (individuale) në koncertet e tyre. Por, sidoqoftë, ato janë performuar edhe së bashku (njëra pas tjetrës) në koncertin Live Scenes from New York me emrin "A Mind Beside Itself", pjesa I, II, dhe III.
 • Ngjashëm, këngët "The Mirror" dhe "Lie" mund të thuhet se janë pjesë të një kënge të ndarë në gjysmë. Ato lidhen shumë rrjedhshëm në mes veti dhe gjasojnë shumë me pjesën e këngës "The Mirror" e cila përsëritet në mënyrë alternative në solo-n e "Lie". Edhe pse janë të shkruara nga anëtarë të ndryshëm të bendit, ato ndajnë temat e njëjta: tradhëtinë, besën dhe humbjen e kontrollës.
 • Kevin Moore pas inçizimit të albumit shpalli se do të largohej nga bendi, gjë kjo që sipas John Petrucci-t ishte e papritur. Kështu ai u përjashtua edhe nga proceset e bërjes së albumit (si p.sh. miksimit) dhe nuk u paraqit në dy video-klipet e inçizuara nga bendi.
 • Bendi kurrë nuk e ka performuar këngën "Space-Dye Vest" live. Mike Portnoy ka deklaruar se ata nuk dëshirojnë që ta performojnë këtë këngë pa Kevin Moore, sepse "kënga është e tij", dhe ata nuk do ta përfhinin në album po ta dinin se Moore do ta linte bendin. Moore-it iu janë dhënë disa shansa që ta performojë këtë këngë bashkë me pesë anëtarët e Dream Theater, por deri më tani ai i ka refuzuar të gjitha.
 • Në një shënim të demos së albumit, Mike Portnoy shkruan: "Në prapavështrim, teksti i Kevin-it në këngën "6:00" dhe teksti i John-it në "Innocence Faded" tregojnë të dy anët e keqësimit të marrëdhënieve në mes tyre.

Grafiku performues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Billboard 200:

 • Awake - #32

UK Top 75 Albums:

 • Awake - #65

Billboard Mainstream Rock Singles: