Jump to content

Baba Musa lakuriq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Baba Musa lakuriq është poemë satirike e Andon Zako Çajupit, e cila kritikon moralin e shoqërisë së kohës.

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poema ka satirë ndaj dogmës dhe klerit. Poeti parodizon Biblën dhe tregohet skeptik ndaj thelbit moral të njeriut si dhe ndaj normave të marrdhënieve morale atje ku bën ligjin paraja dhe pasuria. Për poetin është e padrejtë ajo shoqëri ku blihet e shitet njeriu, ku blihet e shitet dashuria. Poema mbeti e pabotuar gjatë jetës së autorit.[1] Poema u shkrua në vitet 1903-1905 dhe bazohet në historitë e Dhjatës së Vjetër, kryesisht në historinë e Mojsiut, apo si e quan Çajupi, Baba Musës.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Letersia - Fajtori. "Andon Zako Cajupi Krijimtaria". Marrë më 18 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Robert Elsie (2005). Albanian Literature: A Short History. I.B.Tauris. fq. 97–. ISBN 978-1-84511-031-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)