Bajram Bylykbashi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bajram Bylykbashi apo B.B.POQI lindi më 21 maj të vitit 1960Prishtinë, Kosovë është një këngëtar i rokut shqiptar.

Bajram Bylykbashi i njohur me pseudonimin B.B. Poqi që në moshë të re, saktësisht nga momenti kur Agim Berisha kishte propozuar që ai të bashkote emrin e tij dhe pseudonimin që ja kishte dhuruar shoqëria e fëmijërisë Poqi në një pseudonim B.B.POQI. Poqi si i ri ishte i ndikuar nga axha i tij dhe muzika që dëgjonte ai në vitet e ˇ80-ta. Kështu hapat e parë në kitare u mësojë nga axha i tij. Ndërsa në muzikën e tij ndikim të madh kishin edhe grupet e rokut si Led Zeppelin, Deep purple, Whitesnake, U2, The doors, Pink Floyd etj.

Në vitin 1985, poçi formon band-in BABILLON me të cilin bëri disa incizime si “Babillon” të cilën e kompozoj Poçi në vitin 1986 gjatë kohës në gjimnazi e Prishtinës "Xhevdet Doda", pastaj këngët “Ti je vetëm një iluzion”, “Edhe një natë si kjo”, dhe kënga e fundit ”Diku pranë shtëpisë sime”. Kitaret në të cilat ka luajtur Poqi kanë qenë në fillim Gibson Les Paul, Ibanez, Fender Stratocaster (e bardhë) kurse tash e 5 vjet luan në Fender Stratocaster (e gjelbër).

1 korrik 2004, Poqi nxori në treg albumin e tij të tretë të titulluar “MOS THUAJ JO”

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sa për fillim (2000)
  1. Qeshu
  2. Babillon
  3. Ti je vetëm një iluzion
  4. Moj e mira te pojata
  5. Mendoj për ty
  6. Diku pranë shtëpisë sime
  7. Këndo me ne
  8. S'dua të besoj
  9. Po ai tipi i vjetër
  10. Edhe një natë si kjo
 • Mos thuaj jo (2004)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]