Ballëkesir

Coordinates: 39°38′N 27°53′E / 39.633°N 27.883°E / 39.633; 27.883
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ballëkesir
Balıkesir
Ballëkesir is located in Earth
Ballëkesir (Earth)
Koordinatat: 39°38′N 27°53′E / 39.633°N 27.883°E / 39.633; 27.883
VendiTurqia Turqia
RajoniMarmara
ProvincëProvinca Ballëkesir
Qeveria
 • GuvernatoriHasan Şıldak
 • KryetariYücel Yılmaz (AKP)
Sipërfaqja
 • Rrethi1.453,97 km2 (056.138 sq mi)
Lartësia mbidetare
70 m (230 ft)
Popullsia
 (2019)
 • Gjithsej1.228.620
Zona kohoreUTC+3 (TRT)
Kodi postar
10xxx
Prefiksi(+90) 266
Targat e automjeteve10
Faqja zyrtarewww.balikesir.gov.tr

Ballëkesir (Turqisht: Balıkesir) është qytet dhe kryeqyteti i Provincës Ballëkesir, Turqi. Sipas vitit 2020, qyteti kishte 1,240,285 banorë. Eksportet kryesore të qytetit janë produkte të ullirit. Ai është gjithashtu një destinacion popullor si për turistët vendas ashtu edhe për ata të huaj, të cilët e përdorin atë si një bazë për të eksploruar fshatin afër, i cili është i njohur për bukurinë e saj, veçanërisht afër malit Ida (Kaz Dağı).

Baza ekonomike e qytetit është si bujqësore dhe industriale. Qyteti Ballëkesir është gjithashtu i rëndësishëm për mbarështimi i aksioneve. Përreth qytetit, ka qumështore të shumta. Qyteti është gjithashtu një qendër bujqësore. Gruri, luledielli, panxhari i sheqerit dhe perime të tjera në një plantacion të domateve dhe fasuleve kanë produkte të dendura. Të korrat tradicionale janë pjepri dhe rrushi. Ballëkesir me rrethet e tij është ekonomia e 12-të më e madhe në ekonominë turke.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendas të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Figura historike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Schwäbisch Hall and its twin towns". Stadt Schwäbisch Hall (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2017. Marrë më 2013-07-26.