Jump to content

Barbara Abbott

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barbara Kenyon Abbott
U lind në
Barbara Kenyon Abbott

1943 (age 80–81)
KombësiaAmerican
ShkollimiUniversity of California at Berkeley
Karriera shkencore
InstitucionetMichigan State University
TezaA study of referential opacity (1976)
Këshilltarë akademikGeorge Lakoff

Barbara Kenyon Abbott (lindur më 1943) është një gjuhëtare amerikane. Ajo fitoi doktoraturën e saj në gjuhësi në 1976 në Universitetin e Kalifornisë në Berkeley nën mbikëqyrjen e George Lakoff.[1] Nga 1976 deri në 2006, ajo ishte profesoreshë në departamentin e gjuhësisë dhe gjuhëve gjermane, sllave, aziatike dhe afrikane në Universitetin Shtetëror të Miçiganit, me një emërim të përbashkët në filozofi.[2] Tani është profesoreshë Emerita .

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abbott u rrit në Greenwich, Connecticut dhe aktualisht banon në Michigan me burrin e saj, Larry Hauser.[3][4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hulumtimi i Abbott në fushat e semantikës dhe pragmatikës shqyrton temat në referencë dhe interpretimin e frazave emërore, duke parë aspektet e ndikimit filozofik të kuptimit të fjalës, presupozimit dhe fjalive të kushtëzuara.[4] Ajo ka qenë thelbësore në bashkimin e semantikës formale - e cila përshtat teknikat analitike nga logjika te gjuhët natyrore - dhe pragmatikën analitike - e cila sqaron funksionimin e frazave emërore të caktuara dhe të pacaktuara në anglisht. Puna e saj duke studiuar përdorimet e përcaktueshmërisë në gjuhë të ndryshme tregon se si është parë kryesisht për sa i përket familjaritetit ose unikalitetit.[5] Libri i saj Referencë,[6] duke u përqëndruar në frazat emërore si shprehje referuese, tregon se çështja e përdorimit të folësve të formave gjuhësore për t'iu referuar entiteteve ka qenë në zemër të debatit midis gjuhëtarëve dhe filozofëve për shekuj me radhë.[7]

Abbott ishte një profesore në Universitetin Shtetëror të Miçiganit ku ajo dha mësim në gjuhësi dhe filozofi nga 1976 në 2006. Përqendrimet e saj kryesore janë semantika dhe pragmatika Libri i saj Referenca përqendrohet në çështjen se sa larg është referenca dhe nëse është një lidhje dy ose tre vend.[8] Ajo ka botuar gjithashtu një gamë të gjerë artikujsh duke filluar në 1974 me një artikull të titulluar Disa Probleme në Dhënien e Një Llogarie Adekuate-Teorike të Kauzës artikullit të saj më të fundit, të titulluar Disa Vërejtje mbi Referencën, në 2011.[9]

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Abbott, B. 2010. Referenca . Oxford: Shtypi i Universitetit të Oksfordit.
 • Gundel, Jeanette K. dhe Barbara Abbott, bot. 2019 Manuali i Referencës në Oksford . Oxford University Press.

Artikuj të rëndësishëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Abbott, B. 2013. Zgjidhje gjuhësore për problemet filozofike: Rasti i të diturit se si. Tek John Hawthorne & Jason Turner, bot., Perspektivat Filozofike 27, 1–21.
 • Horn, L. dhe B. Abbott. 2012. "(në) përcaktimi dhe implikimi," Në W. Kabasenche, M. O'Rourke dhe M Slater (red. ) Referenca dhe Referenca. Shtypi MIT.
 • Abbott, B. 2011. "Jashtë kontrollit: Semantika e disa plotësuesve infinitivë të VP", Në Pragmatikë dhe Gramatikë Autoleksike: Për nder të Jerry Sadock, redaktuar nga Etsuyo Yuasa, Tista Bagchi dhe Katharine Beals. pp. 229–242. Amsterdam / Filadelfia: John Benjamins.
 • Abbott, B. 2010. "Ku kanë shkuar disa nga presupozimet?" Vizatimi i Kufijve të Kuptimit: Studime Neo-Grikeane në Pragmatikë dhe Semantikë për Nderi të Laurence R. Horn, B. Birner, G. Ward (eds. ) Amsterdam / Filadelfia: John Benjamins.
 • Abbott, B. 2008. "Presupozimet dhe toka e përbashkët", Gjuhësia dhe Filozofia.
 • Abbott, B. 2006. "Definite and Indefinite", Enciklopedia e Gjuhës dhe Gjuhësisë.
 • Abbott, B. 2004. "Definiteness and Indefiniteness", Manuali i Pragmatikës, L Horn dhe G. Ward (bot. ) Malden. MA: Blackwell.
 • Abbott, B. 2003. "Një përgjigje ndaj" Përshkrimeve dhe unike të Szabo ", Studime Filozofike.
 • Abbott, B. 2003. "Disa shënime mbi vlerësimet", Revista Belge e Gjuhësisë.
 • Abbott, B. 2002. "Definitiviteti dhe Emrat e duhur: Disa lajme të këqija për teorinë e përshkrimit", J jonë e semantikës.
 • Abbott, B. 2002. "Demonstrata e gomarit", Semantika e Gjuhës Natyrore.
 • Abbott, B. 2000. "Presupozimet si mospohime", Journal of Pragmatics, 32: 1419–1437.
 • Abbott, B. 1999. "Uji = H2O." Mendja 108, 145–148.
 • Abbott, B. 1999. "Mbështetje për një teori unike të përcaktueshmërisë", Procedura e teorisë së semantikës dhe gjuhësisë (SALT) 9.
 • Abbott, B. 1997. "Një shënim mbi natyrën e" Ujit "." Mendja 106 , 311–319.
 • Abbott, B. 1997. "Definitiviteti dhe ekzistencat", Gjuha.
 • Abbott, B. 1996. "Të bësh pa një kufizim pjesor", Në J. Hoeksema (red. ) Pjesëzat: Studime mbi sintaksën dhe semantikën e ndërtimeve pjesëzore dhe të ngjashme.
 • Abbott, B. 1995. "Disa vërejtje mbi specifikën", Kërkimi Gjuhësor 26: 2, 341–7.
 • Abbott, B. 1993. "Një llogari pragmatike e efektit të përcaktimit në fjalitë ekzistenciale", Journal of Pragmatics 19, 39–55.
 • Abbott, B. 1976. "Ngritja e nyjes së djathtë si një provë për elektoralitetin," Kërkimi Gjuhësor.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "A study of referential opacity". Berkeley Linguistics. Marrë më 2019-04-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Reyes, Julie (2003–2004). "Contributing to the Love of Wisdom" (PDF). The Graduate School Newsletter. Michigan State University. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 mars 2016. Marrë më 6 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Board Members". ShareCare of Leelanau, Inc. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2020. Marrë më 2019-04-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "Barbara Abbott's home page". Michigan State University. Marrë më 2019-04-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Barker, Chris (2004). "Possessive Weak Definites". University of Massachusetts Occasional Papers. CiteSeerX 10.1.1.183.9321. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Abbott, Barbara (2010). Reference. New York: Oxford University Press Inc. ISBN 978-0-19-920257-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "LINGUIST List 22.267: Philosophy of Language: Abbott (2010)". 16 janar 2011. Marrë më 6 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Reference. Oxford Surveys in Semantics and Pragmatics. Oxford University Press. 2010-05-13. ISBN 9780199203451. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Vitarev.htm". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)