Jump to content

Barbi: Princesha dhe e varfëra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barbi: Princesha dhe e varfëra
Regjia ngaWilliam Lau
Shkruar ngaCliff Ruby
Kyla Marie Oficial
ProdhuesiJesyca C. Durchin
Jennifer Twiner McCarron
LuajnëKelly Sheridan
Mark Hildreth
Alessandro Juliani
Ian James Corlett
Kathleen Barr
Martin Short
KinematografiaWalter P. Martishius
MontazhiGreg Richardson
MuzikaArnie Roth

Kompanitë prodhuese
Mainframe Entertainment
Mattel Entertainment
Shpërndarë ngaArtisan Entertainment
Universal Studios Home Entertainment
Data e publikimit
28 shtator 2004
Kohëzgjatja
85 minuta
ShtetetSHBA
Kanada
GjuhaAnglisht

Barbi: Princesha dhe e varfëra (titulli origjinal: Barbie as the Princess and the Pauper) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji të William Lau. Filmi është i bazuar në romanin "Princi dhe i varfëri" nga Mark Twain dhe është muzikali i parë në serinë e filmave të Barbit.[1]

Barbi luan rolin e dy vajzave identike, një princeshë dhe një vajzë të varfër nga fshati. Kur princesha Analizë rrëmbehet, Erika, sozia e saj, mundohet që ta shpëtojë duke e zëvendësuar atë në kështjellë pa e kuptuar shpirtkeqi Premingjer.

Zërat në origjinal

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Kelly Sheridan – Analiza / Erika[2]
  • Melissa Lyons – Analiza (këngë)
  • Julie Stevens – Erika (këngë)
 • Alessandro Juliani – Julian
 • Mark Hildreth – Dominik
  • Mark Luna – Dominik (këngë)
 • Martin Short – Premingjer
 • Kathleen Barr – Serafina
 • Ian James Corlett – Ulfi
 • Ellen Kennedy – Mbretëresha
 • Pam Hyatt – Zonja Karp
 • Brian Drummond – Nik
 • Jan Rabson – Nak / Midas
 • Janyse Jaud – Shërbyesja
 • Lee Tockar – Ambasadori Bizmark
 • Garry Chalk – Hervi
 • Roger Monk – Ministri
Roli 2005 2007
Analiza Odeta Katundi Luljeta Bitri
Erika Anila Muçaj
Tregimtarja Enkela Paskali Medi Gurra
Julian Bledi Naska Dritan Boriçi
Dominik nuk dihet Neritan Liçaj
Premingjer nuk dihet Gentian Zenelaj
Mbretëresha Natasha Sela Yllka Mujo
Ulfi Marin Orhanasi Lorenc Kaja
Serafina Suela Qoshja Loredana Gjeçi
Shërbyesja Andia Xhunga
 • "E lirë" – Analiza, Erika
 • "S'mund të refuzoj" – Premingjer
 • "Do të jesh e lirë (prolog)" – Erika
 • "Unë jam njësoj si ti" – Analiza, Erika
 • "Princesha" – Julian, Erika
 • "Mjaullima e maces" – Erika
 • "Më duaj kështu" – Erika, Dominik
 • "Do të jesh e lirë" – Analiza, Erika
 1. ^ "Barbie as the Princess and the Pauper". Barbie. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2013. Marrë më 9 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Barbie as the Princess and the Pauper". IMDb. Marrë më 23 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)