Bazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania.svg Bazi
Noimage.png
Emri: Bazi
Qarku: Qarku i Dibrës
Rethi: Rrethi i Matit
Komuna: Komuna Baz
Kryeplak: -
Popullsia: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka

Bazi është një fshat në Qarkun e Dibrës, në Shqipërinë e veriut. Me reformën territoriale të vitit 2015 u bë qendër e Njësisë administrative me të njëjtin emër të përfshirë nga Bashkia Mat.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kohën e Perandorisë Osmane dhe zbatimit të institucionit të bajrakut, Bazi ishte pjesë e bajrakut Bishkash.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ligji nr. 115/2014" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 24 shtator 2015. Marrë më 29 prill 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ulqini, Kahreman (1991). Bajraku në organizimin e vjetër shoqëror. Tiranë: Akademia e shkencave e RPS të Shqipërisë. f. 30. OCLC 39215998. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]