Bazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania.svg Bazi
Noimage.png
Emri: Bazi
Qarku: Qarku i Dibrës
Rethi: Rrethi i Matit
Komuna: Komuna Baz
Kryeplak: -
Popullsia: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka

Bazi është një fshat në Qarkun e Dibrës, në Shqipërinë e veriut. Me reformën territoriale të vitit 2015 u bë qendër e Njësisë administrative me të njëjtin emër të përfshirë nga Bashkia Mat.[1]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Historia[redakto | përpunoni burim]

Në kohën e Perandorisë Osmane dhe zbatimit të institucionit të bajrakut, Bazi ishte pjesë e bajrakut Bishkash.[2]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Ligji nr. 115/2014
  2. ^ Ulqini, Kahreman (1991). Bajraku në organizimin e vjetër shoqëror. Tiranë: Akademia e shkencave e RPS të Shqipërisë. f. 30.  39215998. Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]