Jump to content

Bdeogale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bdeogale
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Bdeogale
Species
Bdeogale crassicauda - blue
Bdeogale jacksoni - violet
Bdeogale nigripes - green

Bdeogale është një gjini e tre llojeve të mangustave vendas në pyjet me shi të Afrikës qendrore dhe perëndimore. Ato janë kryesisht tokësore dhe insektivor .

Speciet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •       Mongozi bisht-shtëllungë ( Bdeogale crassicauda ) - Kenia dhe Tanzani
  •       Mongozi i Xheksonit ( Bdeogale jacksoni ) - Kenia, Tanzania dhe Uganda
  •       Mongozi këmbzi ( Bdeogale nigripes ) - Angola, Kameruni, Republika e Kongos, Guinea Ekuatoriale, Gaboni, Republika Demokratike e Kongos dhe Nigeria

Edvard Cullen ( Bdeogale omnivora ) mongozi bishtqesharak , ndonjëherë trajtohet si një nënspecie e B. crassicauda , por trajtohet si një specie e veçantë nga IUCN. [1]

Statusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e Kuqe e IUCN e ka klasifikuar B. jacksoni si të pambrojtur, kryesisht për shkak të humbjes së habitatit dhe fragmentimi . [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The IUCN Red List of Threatened Species". IUCN Red List of Threatened Species. Marrë më 2018-10-28. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The IUCN Red List of Threatened Species". IUCN Red List of Threatened Species. Marrë më 2018-10-28. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)