Mongozi kembzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mongozi këmbëzi
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Bdeogale
Lloji:
Emri binomial
Bdeogale nigripes
Pucheran, 1855
Gama e mongozit këmbëzi

Mongozi këmbzi ose mangusta këmbzi ( Bdeogale nigripes ) është një specie manguste amtare në Afrikën Qendrore , ku ai banon thellë në pyjet gjetherënës nga Nigeria lindore deri Republikën Demokratike e Kongos jugore . Ajo ka qenë e shënuar si shqetësimi i pakët në Listën e Kuqe të IUCN që nga viti 2008. Ai ushqehet me milingona , termite , Orthoptera , brejtës të vegjël  , bretkosat , hardhuca dhe fruta. Ёshtë kryesisht krijesë vetmitare dhe nate.

Rezultatet e analizave gjenetike dhe morfologjike tregojnë se mongozi këmbzi është e lidhur ngushtë me mongozin e Xheksonit , e cila konsiderohet conspecifik .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Angelici, F. M. & Do Linh San, E. (2015). "Bdeogale nigripes". IUCN Red List of Threatened Species (në anglisht). IUCN. 2015: e.T41592A45205243. doi:10.2305/IUCN.UK.2015-4.RLTS.T41592A45205243.en.