Belén Rodríguez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Belén Rodríguez

María Belén Rodríguez Cozzani (lindi më 20 shtator 1984) është modele, prezantuese e televizionit, këngëtare kabareje dhe aktore italiane-argjentinase.[1][2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belén Rodríguez lindi më 20 shtator 1094 në Buenos Aires, Argjentinë. Prindërit e saj quhen Gustavo Rodríguez and Veronica Cozzani de Rodríguez. Nëna e saj është me prejardhje italiane. Ajo ka një vëlla, Jeremías,[3] dhe një motër, Cecilia.[4][5]

Në moshën 10 vjeçare, ajo së bashku me familje e saj shkuan në Pilar. Ajo diplomoi në shkollën e lartë më 2001 në moshën 17 vjeçare, dhe më vonë u regjistrua në Fakultetin e Shkencave të Komunikatës në Universitetin e Buenos Aires.[6]

Ajo filloi karrierën e saj si modele, njëherë në Argjentinë dhe pastaj ndërkombëtarisht. Motra e saj, Cecilia ka qenë modele[7] dhe që nga viti 2014 u bë partnere e Belén. Gjatë karrierës së saj, Belén ka punuar me shumë personalitete të rëndësishme, përfshirë Gerry Scotti, Maria De Filippi, Paolo Bonolis dhe Gianni Morandi.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prej 2004 deri më 2008[8], ajo ishte e dashura e Marco Borriello, në këtë kohë ishte futbollistë në skuadrën AC Milan. Prej 2009 deri më 2012, ajo ishte në lidhje me Fabrizio Corona, por u ndanë kur e takoi Stefan De Martino. Ajo u martua me Stefanin më 20 shtator 2013[9] dhe së bashku kanë pasur një djalë me emrin Santiago. Çifti u ndanë më 22 dhjetor 2013 dhe më vonë u divorcuan më 24 janar 2017. Stefani u deryrua të paguajë njëmijë euro çdo muaj te djali i tij Santiago deri sa arriti shumicën e parave. Divorci u detyrua të bëhej gjashtë muaj më vonë.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli
2007 Tintoria
2007 Circo Massimo show
2008 Pirati
2008 L'isola dei famosi
2009 Scherzi a parte
2009 No Scherzi No Party
2009 Sarabanda
2010 Chiambretti Night
2010 Stiamo tutti bene
2010 Natale in Sudafrica
2011 Sanremo Music Festival
2011 Il commissario Montalbano
2011 Ciak...si canta!
2011 La notte degli chef
2011–2012 Colorado
2011 C'è posta per te
2011 Se sei così ti dico di sì
2011–2012 Così fan tutte
2012–2013 Italia's Got Talent
2012 Amici di Maria De Filippi
2012 Gladiatori di Roma
2013 Studio 5
2014 Come mi vorrei
2014 Chiambretti Supermarket
2014-duke vazhduar Tú sí que vales (Italia)
2015 Non c'è 2 senza te
2015 Avanti un altro! Pure di domenica...
2015–2016 Striscia la notizia
2015 Arena di Verona, lo spettacolo sta per iniziare
2016 Don Matteo 10
2016 Pequeños gigantes Italia
2016 L'intervista
2016 Nemicamatissima
2017 Emigratis
2017 Maurizio Costanzo Show
2017 Selfie - Le cose cambiano
2017 Grande Fratello VIP
2017 Chi ha incastrato Peter Pan?
2018 C'è posta per te
2018 Amici di Maria De Filippi

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "La Sofía Loren rioplatense Belén Rodríguez | Botica Del Espectaculo, Telenovelas, Television, Videos Musica e Información". Boticadelespectaculo.com. 2004-02-26. Marrë më 2016-07-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Belen Rodriguez management agente agenzia manager". Arcobalenotre.com. 2014-06-20. Marrë më 2016-07-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Montesano, Anna (2014-06-20). "Belen Rodriguez: Santiago De Martino commuove il web e la mamma". Gossipetv.com. Marrë më 2016-07-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Belen difende Cecilia dalle critiche: "Una sorella più bella di te no…". 26 November 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Cecilia Rodriguez | Isola 10". Tvblog.it. Marrë më July 21, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "PHOTO: Stripper Over Whom Nina Moric Overdosed – Entertainment – Celebrities". Dalje.com. 2009-01-09. Marrë më 2016-07-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Cecilia Rodriguez | QNM". Qnm.it. Marrë më 2016-07-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Borriello: «Con Belen è tutto finito»". 1 July 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Belen Rodriguez: i segreti del matrimonio dell'anno". Daringtodo.com. Marrë më 2016-07-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)