Jump to content

Marco Borriello

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marco Borriello

Borriello duke luajtur për Genoan në 2008
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMarco Borriello
Datëlindja (1982-06-18) 18 qershor 1982 (42 vjeç)
VendlindjaNapoli, Itali
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)[1]
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1996–1999Milan
1999–2001Treviso
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2001–2002Treviso27(10)
2001Triestina (huazim)9(1)
2002–2007Milan16(1)
2003Empoli (huazim)12(1)
2004–2005Reggina (huazim)30(2)
2005–2006Sampdoria (huazim)11(2)
2006Treviso (huazim)20(5)
2007–2008Genoa35(19)
2008–2010Milan37(15)
2010–2015Roma52(12)
2012Juventus (huazim)13(2)
2012–2013Genoa (huazim)28(12)
2014West Ham United (huazim)2(0)
2015Genoa8(1)
2015–2016Carpi12(4)
2016Atalanta15(4)
2016–2017Cagliari31(16)
2017–2018SPAL15(1)
2018–2019UD Ibiza7(0)
Karriera ndërkombëtare
2001–2002Italia U20[2]3(1)
2002–2003Italia U21[2]12(6)
2008–2011Italia[2]7(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 30 janar 2019

Marco Boreillo (lindur më 18 qershor 1982) është një futbollist profesionist italian i cili luan si sulmues.

Gjatë karrierës së tij, Borriello ka luajtur për disa klube italiane, përfshirë Milan, Sampdoria, Genoa, Treviso, Reggina, Empoli, Triestina, Juventus, Roma, Carpi, Atalanta, Cagliari dhe SPAL.

Jashtë Italisë, Borrielo ka luajtur në Angli për West Ham United dhe Spanjë për UD Ibiza.

Një ish lojtar i kombëtares italiane, Borriello ka luajtur në UEFA Euro 2008.

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2018. Marrë më 30 janar 2019. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ a b c "Marco Borriello – FIGC". FIGC. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2008. Marrë më 26 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)