Beni ecën vetë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


BENI ECËN VETË
Arkivi i filmit
Titulli shqip Beni ecën vetë
Vendi i prodhimit Korçë Shqipëri
Viti i prodhimit 1975
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 64:30
Gjuha origjinale Shqip
Për moshën për fëmijë
Ekipi realizues
Regjia Xhanfise Keko
Skenari Kiço Blushi
Muzika e filmit Limos Dizdari
Kameramani Saim Kokona
Drejtori artistik Arif Matjani
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Herion Spiro
Pandi Raidhi
Dhorkë Orgocka
Yllka Mujo
Aktorët tjerë
Gjergj Shollaku
Koço Guda
Selma Sotirllari
Genc Anastasi
Adrian Laperi

"Beni ecën vetë" është film shqiptar i prodhuar nga Kinostudio Shqipëria e Re.1975

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga kujdesi i tepruar i prindërve, Benin nuk e lejojnë të luajë jashtë mureve të shtëpisë. Xhaxha Thomai që vjen nga fshati e merr me vete dhe për herë të parë Beni gjendet pa kujdesin e prindërve. Beni për herë të parë jeton në familjen e xhaxhait dhe i duhet të mësojë shumë gjëra të reja. Për ta ndihmuar të kalojë frikën dhe të ambientohet e ftojnë të marrë pjesë sëbashku me fëmijët e tjerë në një piknik. Një natë Beni mbetet i vetëm në mes të pyllit por tashmë ai fillon të zbulojë një jetë shumë pranë natyrës, duke larguar frikën dhe mendimet negative të fëmijërisë.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Role episodike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Youtube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]