Jump to content

Bent Larsen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bent Larsen
Bent Larsen (1961)
Emri i plotëJørgen Bent Larsen
ShtetiDanimarka
Lindi më4 mars 1935
Thisted, Danimarkë
Vdiq më9 shtator 2010 (75 vjet)
Buenos Aires, Argjentinë
TitulliMjeshtër i madh (1956)
Vlerësimi më i lartë2660 (korrik 1971)
Renditja më e lartëNr. 4 (korrik 1971)

Jørgen Bent Larsen (4 mars 1935 – 9 shtator 2010) ishte një mjeshtër i madh shahu dhe autor danez. I njohur për stilin e tij imagjinativ dhe joortodoks të lojës, ai ishte lojtari i dytë më i fortë jo-sovjetik, pas vetëm Bobby Fischer, për pjesën më të madhe të viteve 1960 dhe 1970.[1] Ai konsiderohet të jetë lojtari më i fortë i lindur në Danimarkë dhe më i forti nga Skandinavia deri në shfaqjen e Magnus Carlsen.

Larsen ishte gjashtë herë kampion danez dhe kandidat për Kampionatin Botëror të Shahut në katër raste, duke arritur tre herë në gjysmëfinale. Ai pati fitore të shumta mbi të shtatë Kampionët e Botës që mbajtën titullin nga viti 1948 deri në 1985: Mikhail Botvinnik, Vasily Smyslov, Mikhail Tal, Tigran Petrosian, Boris Spassky, Bobby Fischer, and Anatoly Karpov, por rezultate negative gjatë gjithë jetës kundër tyre.[2]

Nga fillimi i viteve 1970 e tutje, ai i ndau vitet e tij midis Las Palmas dhe Buenos Aires[1] me gruan e tij me prejardhje argjentinase. Ai vuante nga diabeti dhe vdiq në vitin 2010 nga një hemorragji cerebrale.[3]

Larsen ka lindur në Tilsted,[4] afër Thisted në Danimarkë dhe u arsimua në Shkollën e Katedrales së Aalborgut. Në janar 1942, Larsen kontraktoi një sërë sëmundjesh në fëmijëri. Edhe pse asnjë nuk kishte ndonjë efekt të përhershëm, ishte gjatë kësaj periudhe që Larsen zbuloi shahun.[1] Ai vazhdoi të përfaqësojë Danimarkën dy herë në Kampionatin Botëror të Juniorëve, më 1951 në Birmingham (vendosja e pestë) dhe më 1953 në Kopenhagë (vendosja e tetë). Ai filloi të luante seriozisht në moshën 17-vjeçare kur u transferua në Kopenhagë për të studiuar inxhinieri civile, por ai nuk u diplomua kurrë, duke zgjedhur në vend të kësaj të luante shah profesionalisht.[5] Ai u bë Mjeshtër Ndërkombëtar në moshën 19-vjeçare në vitin 1954, nga performanca e tij me medalje bronzi në bordin e parë në Olimpiadën e Amsterdamit.[6] Ai fitoi të parën nga gjashtë kampionatet daneze në vitin 1954, duke e përsëritur këtë sukses në vitet 1955, 1956, 1959, 1963 dhe 1964.[7]

Larsen mundi Friðrik Ólafsson në një ndeshje ekspozite në Oslo në vitin 1955 me rezultatin 4½–3½. Ai mori çmimin e parë në Turneun Ndërkombëtar të Shahut Gijón në 1956, përpara Klaus Darga dhe Jan Hein Donner,[8] dhe në të njëjtin vit fitoi në Kopenhagë me 8/9.[7]

Lojëra të shquara

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ a b c Speelman, Jon (20 shtator 2010). "Bent Larsen: Chess player who with Bobby Fischer was one of only two players the Soviets feared in the 1960s and '70s". The Independent (në anglisht). London.
  2. ^ Në bazë të përqindjes, rezultati i tij më i mirë kundër një kampioni botëror ishte me Max Euwe. Larsen dhe Euwe u takuan në tabelë vetëm një herë, në Olimpiadën e Mynihut 1958; loja përfundoi në barazim; Larsen versus Euwe, Chessgames.com
  3. ^ Barden, Leonard (17 shtator 2010). "Bent Larsen obituary". The Guardian (në anglisht). London.
  4. ^ "Lindur më 4 mars 1935, sipas certifikatës sime të lindjes, në Tilsted pranë qytetit të vogël të Thisted, në Jutlandën veriperëndimore." (Larsen's Selected Games of Chess, by Bent Larsen, London 1970, G. Bell and Sons Ltd, p. 1)
  5. ^ "Bent Larsen, Chess Grandmaster, Dies at 75". The New York Times (në anglisht). 2010-09-11.
  6. ^ Bartelski, Wojciech (1954-09-25). "11th Chess Olympiad, Amsterdam 1954, information" (në anglisht). OlimpBase. Marrë më 2011-10-20.
  7. ^ a b "Bent Larsen" (në anglisht). ChessManiac. 2010-09-11. Marrë më 2011-10-20.
  8. ^ Mendez, Pedro; Mendez, Luis (2019). The Gijón International Chess Tournaments (në anglisht). McFarland. fq. 174–176. ISBN 978-1-4766-7659-3.