Beteja e Blindheim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beteja e Blindheim

Beteja e Blenheim
Pikturuar nga John Wootton (1682–1764)
Data13 gusht 1704[1]
Vendodhja
Pasoja Aleanca e Augsburgut fiton[2]

Beteja e Blindheim (Gjermanisht: Zweite Schlacht bei Höchstädt) ishte një betejë e madhe e Luftës së Trashëgimisë Spanjolle.[1] Fitorja e madhe e Aleatëve garantoi sigurinë e Vjenës nga ushtria franko-bavareze, duke parandaluar kështu rrëzimin e Aleancës së Augsburgut.

Luigji XIV i Francës u përpoq të rrëzonte Perandorin e Shenjtë Romake, Leopoldin jashtë luftës duke kapur Vjenën, kryeqytetin Hapsburg dhe të fitonte një zgjidhje të favorshme paqeje. Rreziqet për Vjenën ishin të konsiderueshme: Forcat e elektoratit të Bavarisë dhe Marshall Marsinit në Bavari kërcënuan nga perëndimi, dhe ushtria e madhe e Marshal Vendôme në veri të Italisë përbën një rrezik serioz me një ofensivë të mundshme përmes Qafës Brenner. Vjena ishte gjithashtu nën presion nga kryengritja hungareze e [[Francis II Rákóczi|Rákóczi nga qasjet e saj lindore. Duke kuptuar rrezikun, Duka i Marlborough vendosi të lehtësojë rrezikun për në Vjenë duke marshuar forcat e tij në jug nga [[[Bedburgu]] për të ndihmuar në ruajtjen e perandorit Leopold brenda Aleancës së Augsburgut.

Një kombinim i mashtrimit dhe administrimit të aftë - i krijuar për të fshehur destinacionin e tij të vërtetë nga një mik dhe armik - i mundësoi Marlborough të marshojë 400 kilometra (250 milje) pa pengesa nga Vendet e Ulëtalumin e Danubit në pesë javë. Pasi e siguroi Donauwörth në Danub, Marlborough u përpoq të angazhonte ushtrinë e Elektoratit dhe Marsin përpara se Marshal Tallard të mund të sillte përforcime përmes Pyllit të Zi. Sidoqoftë, me komandantët franko-bavarezë që nuk donin të luftonin derisa numri i tyre të konsiderohej i mjaftueshëm, Duka vendosi një politikë të plaçkitjes në Bavari të hartuar për të detyruar këtë çështje. Taktika rezultoi e pasuksesshme, por kur Tallard arriti të forcojë ushtrinë e Elektoratit, dhe Princi Eugene arriti me përforcime për Aleatët, të dy ushtritë u takuan më në fund në brigjet e Danubit në dhe përreth fshatit të vogël të Blindheim.

Blindheim ishte një nga betejat që ndryshoi rrjedhën e luftës, e cila deri atëherë ishte mbështetur në koalicionin e Luigjit, dhe i dha fund planeve franceze për të nxjerrur Perandorin jashtë luftës.[2] Franca pësoi 38,000 viktima përfshirë komandantin e përgjithshëm, Marshal Tallard, i cili u mor si rob në Angli. Para se të mbaronte fushata e vitit 1704, Aleatët kishin marrë Landaun dhe qytetet Triri dhe TrarbachMoselle në përgatitje të fushatës së vitit të ardhshëm në Francë. Ofensiva nuk u materializua kurrë pasi ushtria e Aleancës së Augsburgut duhej të largohej nga Moselle për të mbrojtur Liège nga një kundër-sulmues francez.[3] Lufta do të tërbohej për një dekadë tjetër.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1704, Lufta e Trashëgimisë Spanjolle ishte në vitin e saj të katërt. Viti i kaluar kishte qenë një sukses për Francën dhe aleatët e saj, veçanërisht në Danub, ku Marshal Villars dhe Elektorati i Bavarisë kishin krijuar një kërcënim të drejtpërdrejtë për Vjenën, kryeqytetin Hapsburg.[4] Vjena ishte shpëtuar nga përçarja midis dy komandantëve, duke çuar që Villars i shkëlqyeshëm të zëvendësohet nga Marshall Marsin më pak dinamik. Sidoqoftë, nga viti 1704, kërcënimi ishte akoma i vërtetë: Kryengritja hungareze tashmë po kërcënonte qasjet lindore të Perandorisë, dhe forcat e Marshal Vendôme kërcënuan një pushtim nga veriu i Italisë.[5] Në gjykatat e Versajës dhe Madridit, rënia e Vjenës ishte parashikuar me siguri, një ngjarje e cila pothuajse me siguri do të kishte çuar në shembjen e Aleancës së Augsburgut.[6]

Për të izoluar Danubin nga çdo ndërhyrje e Aleatëve, 46,000 trupat e Marshal Villeroy pritnin të gozhdonin 70,000 trupat holandeze dhe angleze rreth Maastricht në Vendet e Ulëta, ndërsa gjenerali de Coigny mbrojti [Alsasa|Alsasën]] kundër befasisë me një trup të mëtejshëm.[4] Forcat e vetme të mundshme menjëherë për mbrojtjen e Vjenës ishin forca e Princit Ludwig të Badenit prej 36,000 personash të vendosur në Linjat e Stollhofen për të parë Marshal Tallard në Strasburg; kishte edhe një forcë të dobët prej 10,000 burrash nën Marshal Count Limburg Styrum që vëzhgonte Ulmin.

Të dy Ambasadori Austriak Perandorak në Londër, Konti Wratislaw dhe Duka i Marlborough realizuan implikimet e situatës në Danub. Holandezët, megjithatë, të cilët u kapën për trupat e tyre për mbrojtjen e vendit të tyre, ishin kundër çdo operacioni aventuresk ushtarak deri në jug sa Danubi dhe kurrë nuk do të lejonin me dëshirë asnjë dobësim të madh të forcave në Holandën Spanjolle.[7] Marlborough, duke kuptuar mënyrën e vetme për të injoruar dëshirat holandeze ishte me përdorimin e fshehtësisë dhe dëbimit, të vendosur për të mashtruar aleatët e tij holandezë duke u shtirur sikur thjesht të lëvizte trupat e tij në Moselle - një plan i aprovuar nga Haga - por dikur atje, ai do të rrëshqasë zorrën holandeze dhe do të lidhej me forcat austriake në Gjermaninë jugore.[7] "Synimet e mia", i shkruajti Dukës nga Haga më 29 prill besuarit të tij qeveritar, Sidney Godolphin, "janë që të marshojnë me anglezët në Koblenc dhe të deklarojnë se kam ndërmend të bëj fushatë në Moselle. Por kur të vij atje, të shkruaj për shtetet Hollandeze që unë mendoj se është absolutisht e nevojshme që kursimi i Perandorisë të marshojë me trupat nën komandën time dhe të bashkohet me ata që janë në Gjermani ... në mënyrë që të merren masa me Princin Lewis të Baden për uljen e shpejtë të Zgjedhësit të Bavarisë".[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b All dates in the article are in the Gregorian calendar (unless otherwise stated). The Julian calendar as used in England in 1704 differed by eleven days. Thus, the battle of Blenheim was fought on 13 August (Gregorian calendar) or 2 August (Julian calendar). In this article, 'OS' is used to annotate Julian dates with the year adjusted to 1 January. See the article Old Style and New Style dates for a more detailed explanation of the dating issues and conventions.
  2. ^ a b c Lynn, John A. (19 dhjetor 2013). The Wars of Louis XIV 1667-1714 (në anglisht). Routledge. ISBN 978-1-317-89951-8. Marrë më 25 nëntor 2017.
  3. ^ Weigley, Russell F. (2004). The Age of Battles: The Quest for Decisive Warfare from Breitenfeld to Waterloo (në anglisht). Indiana University Press. ISBN 0-253-21707-5. Marrë më 25 nëntor 2017.
  4. ^ a b Chandler: Marlborough as Military Commander, p. 124
  5. ^ Lynn: The Wars of Louis XIV, 1667–1714, p. 285
  6. ^ Chandler: Marlborough as Military Commander, p. 125
  7. ^ a b Chandler: Marlborough as Military Commander, p. 127
  8. ^ Falkner: Blenheim 1704, p. 18