Beteja e Tetovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Beteja e Tetovës
Pjesë e Luftës së vitit 2001 në Maqedoni
20090715 Tetovo view from the mountain.jpg
Pamja e Tetovës në vitin 2009
Data 16 Mars – 13 Gusht 2001
(6 muaj dhe 4 javë)
Vendi Tetovë, Republika e Maqedonisë,
(tani Maqedonia e Veriut)
Rezultati Marrëveshja e Ohrit
  • Armëpushimi i ndërmjetësuar nga NATO
  • Fitorja e UÇK-së
Pjesëmarrsit në konflikt
Flag of Macedonia.svg Republika e Maqedonisë Uck Nla logo.svg Ushtria Çlirimtare Kombëtare Flag of NATO.svg NATO
Komandantët dhe udhëheqësit
Flag of Macedonia.svg Boris Trajkovski

Flag of Macedonia.svg Ljubço Georgievski

Flag of Macedonia.svg Pande Petrovski

Flag of Macedonia.svg Ljube Boshkovski

Uck Nla logo.svg Rrahim Beqiri

Uck Nla logo.svg Hamdi Ndrecaj

Uck Nla logo.svg Gezim Ostreni

Flag of United Kingdom.svg George Robertson

Flag of Italy.svg Admiral Guido Venturoni

Njësitë e përfshira
Flag of Macedonia.svg Ushtria e Maqedonisë

Flag of Macedonia.svg Policia e Maqedonisë

Uck Nla logo.svg Brigada 112 "Mujdin Aliu" Flag of Germany.svg 2 kompani të blinduara gjermane të dërguara nga Kosova

Flag of Germany.svg 1 njësi logjistike gjermane

Fuqia (kapaciteti)
Flag of Macedonia.svg 10,000 ushtarë dhe policë
Flag of Macedonia.svg 5 tanke
Flag of Macedonia.svg 8 autoblindë
Flag of Macedonia.svg 1 helikopter
Uck Nla logo.svg 3,000 luftëtarë të UÇK-së Flag of Germany.svg 4,800 ushtarë gjermanë

Flag of Germany.svg 2 tanke gjermane

Viktimat dhe humbjet
Flag of Macedonia.svg 30 të vrarë

Flag of Macedonia.svg 31 të plagosur
Flag of Macedonia.svg 1 automjet ushtarak i shkatërruar
Flag of Macedonia.svg 1 kamion ushtarak i shkatërruar
Flag of Macedonia.svg 1 helikopter u rrëzua

Uck Nla logo.svg 23 të vrarë Flag of Germany.svg 1 ushtar gjerman i plagosur

Beteja e Tetovës ishte angazhimi më i madh gjatë Luftës së vitit 2001 në Maqedoni në të cilën forcat e armatosura maqedonase luftuan me luftëtarët shqiptarë të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare për kontrollin e qytetit të Tetovës.

Prapaskena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tetova është një qytet i madh në Maqedoni, shumica e qytetarëve të të cilit janë shqiptarë etnikë. Gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë në vitet 1990, mbi 2,000 shqiptarë etnikë marshuan nëpër Tetovë duke kërkuar shkëputjen nga Republika Socialiste e Maqedonisë dhe unitetin me Shqipërinë. Vetëvendosja e një pakice etnike brenda një shteti nuk ishte e drejtë sipas kushtetutës së Republikës Socialiste të Maqedonisë, dhe protesta ndaj mungesës së përfaqësimit të tyre nën kushtetutën e një Republike të re të Maqedonisë. Shqiptarët e Maqedonisë bojkotuan referendumin për pavarësi nga Jugosllavia dhe kështu u përjashtuan nga pothuajse çdo përfaqësim në qeverinë e re. Tetova u bë selia e partive të reja politike shqiptare, të cilat u konsideruan si antikushtetuese nga Republika e Maqedonisë. Tensionet u përkeqësuan, Tetova, së bashku me qytetin e Gostivarit, morën dhe strehuan disa mijëra refugjatë myslimanë boshnjakë nga 1992 deri në fund të Luftës në Bosnjë. Para bombardimeve të NATO-s në Jugosllavi dhe mbi Kosovën, Tetova u bë baza e pasme e furnizimit për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, dhe më pas shtëpia e mbi 100,000 refugjatëve kosovarë nga Lufta e Kosovës. Plani i Gligorovit për të rialokuar refugjatët kosovarë në Shqipëri përmes korridorit të refugjatëve përmes Maqedonisë ishte braktisur dhe refugjatët filluan të mblidheshin në Tetovë, Gostivar dhe qytetet e mbizotëruara nga Shqipëria Perëndimore gjatë muajve të fundit të verës. UÇK-ja filloi të përdorë spitalin e Tetovës për të trajtuar luftëtarët e plagosur. Si kryeqytet jozyrtar etnik shqiptar në Maqedoni, Tetova ishte e mbushur me refugjatë nga Kosova dhe ishte thellësisht e përfshirë në furnizimin me municione të UÇK-së.

Qyteti i mbizotëruar nga shqiptarët e Tetovës ishte përfshirë thellë në Luftën e Kosovës që nga pranvera e vitit 1998, dhe disa zyrtarë kryesorë të UÇK-së erdhën nga Tetova, të tillë si Bardhyl Mahmuti. Shumë shqiptarë të arsimuar në Tetovë nën moshën 50 vjeç kishin ndjekur Universitetin e Prishtinës para se të spastrohej nga mësuesit shqiptarë në fillim të viteve 1990. Para vitit 1991 Kosova dhe Maqedonia formuan një pjesë të Jugosllavisë që do të thoshte hyrje të pakufizuar midis njësive.

Në vitin 1997, Alajdin Demiri, kryetari i Komunës së Tetovës, u burgos për ngritjen e flamurit shqiptar nga bashkia e qytetit të Tetovës dhe deri në vitin 2000 shpërthimi i luftimeve në Tanushë ishte derdhur në qytetet e Tetovës dhe Gostivarit. Me formimin e një kryengritjeje, Ushtria Çlirimtare Kombëtare (UÇK) filloi kapjen e territorit në dhe përreth zonës së Tetovës. Përleshjet midis kryengritjes dhe forcave qeveritare u bënë të zakonshme në pjesë të tjera të vendit.

Forcat maqedonase, që numëronin më shumë se 10,000 pjesëtarë kishin një sasi të kufizuar të blinduar dhe artilerie. Thuhet se ata zotëronin një numër transportuesish të blinduar, Howitzer 105 mm dhe 122 mm, tanke ish-Bullgare T-55. Pjesa më e madhe e forcës së tyre përbëhej nga rezervistë në prag të konfliktit. Këto shifra do të rriteshin me shpejtësi në muajt vijues pasi shpenzimet ushtarake të Maqedonisë u katërfishuan në pothuajse 7% të PBB-së, e cila rezultoi në blerje të mëdha të pajisjeve ushtarake kryesisht nga Ukraina dhe Bullgaria dhe mobilizimin e forcave speciale të policisë si Luanët dhe Tigrat. Nga kulmi i konfliktit, e gjithë Brigada e Parë e Mekanizuar u vendos në dhe rreth komunës së Tetovës.

UÇK-ja, një forcë kryesisht guerile, kishte vetëm një shumëllojshmëri të raketave, armëve sulmuese dhe mortajave. Sidoqoftë, ata kishin përparësinë e pozicioneve të fshehura në malet që i binin qytetit. Armët dhe furnizimet gjetën rrugën e tyre nga Kosova në vijën e frontit mbi Malet e Sharrit përmes karvanëve të kuajve. Malet Baltepe dhe Kale ishin pika kryesore të forta, të dyja mbanin fortesat antike të mbetura nga Perandoria Osmane. Luftëtarët ndërtuan një seri llogore dhe bunkerësh në mbrojtje.

Fillimi i Betejës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faza e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë pasdites së 16 marsit, shqiptarët etnikë mbajtën një tubim nacionalist në qytet. Rreth kësaj kohe, zjarri automatik u hap në policinë maqedonase nga kodra Baltepes. Përballja në Tetovë filloi kur rreth 15 luftëtarë të UÇK-së hapën zjarr me pushkë në periferi të Kalasë rreth 1,2 milje në veri të qendrës së qytetit dhe në fshatin Sellcë. UÇK-ja vazhdoi të angazhojë forcat maqedonase me sulme snajperësh dhe mortajash.

Vdekja e parë civile ishte një shofer taksie shqiptar i cili u vra në ditën e parë të konfliktit në ish-lagjen e vjetër osmane "Kolltuk" kur policia maqedonase hapi zjarr me mitraloza pa dallim, edhe pse luftimet kryesore në atë kohë po zhvilloheshin 1.2 milje larg, përtej Kalasë së Tetovës, në fshatin Llacë.

Pesëmbëdhjetë policë maqedonas dhe një ushtar gjerman i NATO-s u plagosën gjithashtu kur kazermat e përbashkëta në periferi të qytetit u goditën nga zjarri me mortaja. Ditën tjetër, Ministria Gjermane e Mbrojtjes lëvizi me dy tanke Leopard II nga Prizreni, në Kosovë, në mënyrë që të mbronte bazën. Gjysma e 1,200 trupave gjermane u evakuuan në një vend tjetër 8 kilometra larg. Nga 20 marsi, 400 trupa të tjerë luftarakë gjermanë të KFOR-it të pajisura me automjete të blinduara Marder dhe më shumë tanke Leopard II ishin vendosur në Tetovë. Civilët vazhduan punën e tyre të përditshme, por rrugët u boshatisën. Kafenetë dhe dyqanet u shkretuan dhe energjia elektrike u ndërpre në një pjesë të qytetit. Për kafenetë që mbetën të hapura, ishte e zakonshme të shihnim disa njerëz që rrezikonin të shikonin betejat me armë.

Në Betejën e Tetovës, Ushtria Maqedonase shpesh ishte e manovruar nga guerilët e UÇK-së shumë të lëvizshëm dhe udhëheqësi i tyre ushtarak, Gezim Ostreni. I lindur në Dibër në Maqedoninë perëndimore, Ostreni ishte një veteran i cili kishte shërbyer në Ushtrinë Jugosllave dhe deri në Prill 2001 ishte një zëvendës komandant në Trupat e Mbrojtjes së Kosovës. Gezim Ostreni ishte tipik për shqiptarët e Maqedonisë, të cilët nuk panë të ardhme për veten e tyre në Ushtrinë Maqedonase pas pavarësisë, trupat oficerë të së cilës mbizotëronin vetëm maqedonasit.

Në 21 Mars, të dy palët dëshmuan një pushim të shkurtër zjarri. Dita ishte e qetë pa asnjë goditje të vetme. Sidoqoftë, në këtë moment në kohë, mijëra banorë ishin larguar nga qyteti. Ata që mbetën të shtypur me jetën sa më mirë që të mundeshin ndërsa të dy fraksionet lëpinin plagët e tyre. Ishte gjithashtu në këtë ditë që ushtria maqedonase shkallëzoi Kodrën e Kalasë së Tetovës nën maskën e artilerisë dhe të shtënave me armë.

Më 22 Mars, pas dy muajsh dhune sporadike, dy shqiptarë u vranë pranë stadiumit të futbollit në rrethet lindore. Të dy burrat iu afruan një postblloku maqedonas me një makinë të bardhë, vetëm për t’u qëlluar ndërsa forcat maqedonase ngatërruan një celular për një granatë. Imazhet e burrave të vdekur u bënë të famshëm, duke shënuar dëshmorët e parë të luftës dhe duke sjellë dhunën e Maqedonisë në qendër të vëmendjes së botës.

Maqedonasit vazhduan të forcojnë forcat e tyre të sigurisë dhe vendosën tanket T-55 në mbështetje.

Ushtarët e Ushtrisë Maqedonase u sulmuan afër fshatit Vejcë, nëntë milje në veri të Tetovës. Stevo Pendarovski, zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, tha "Tetë janë vrarë dhe dy janë plagosur. Ata u qëlluan me mitraloza dhe raketahedhës. Forcat maqedonase u përgjigjën dhe luftëtarët u tërhoqën. Situata është e qetë tani. Ishte një incident i izoluar. Supozimi ishte i parakohshëm. Vrasja e 8 komandove maqedonas nga UÇK-ja, e cila ishte një humbje e madhe për një vend me vetëm dy milion banorë, provokoi reagimin e parë civil nga maqedonasit të grupuar në organizata të reja paramilitare të stilit të keq, 'vetëmbrojtje' në qytetin jugor të Manastirit, 170 kilometra 120 milje) në jug të Shkupit, nga ku erdhën katër nga ushtarët e vdekur. Turmat etnike maqedonase plaçkitën dhe dogjën dyqanet shqiptare.

Në qytetin e vjetër të Tetovës, një pikë kontrolli në thasë me rërë pranë Kishës së Shën Nikollës pësoi granatime të shpeshta nga shtëpitë në malësitë. Gjatë ditëve të ardhshme, disa përleshje shpërthyen në të gjithë kodrat. Një helikopter maqedonas Mi-17 u rrëzua ndërsa po transportonte forcat e policisë në një vendpushim skish në periferi të qytetit, duke vrarë pilotin dhe duke plagosur 16 policë maqedonas. Shumica e luftëtarëve të UÇK-së u ngritën në malin Baltepe. Nga rrethi i Kolltakut, forcat maqedonase hodhën zjarr në pozicionet shqiptare. Kjo shpesh kthehej me automatik, snajper dhe mortaja.

Një seri shpërthimesh ishte qartë e dukshme në kodrat mbi Tetovë ndërsa banorët e tmerruar nxitonin për t'u mbuluar më poshtë. Kodrat ishin pushtuar nga forcat guerile shqiptare gjatë javës së kaluar. Ushtria maqedonase po qëllonte pa dallim dhe disa nga kolonat në rritje të tymit vinin nga shtëpitë e civilëve. Nuk kishte fjalë për viktima, por rreziku për civilët ishte i lartë. Kodrat përreth Tetovës janë të mbushura me shtëpi dhe nuk ishte e qartë nëse të gjitha ishin evakuuar. UÇK-ja qëndroi në këmbë.

Pak kohë pas fillimit të ofensivës së Qeverisë, ushtria maqedonase lëshoi ​​një ultimatum, duke i dhënë UÇK-së 24 orë për të ndaluar armiqësitë dhe dorëzuar, ose për të lënë Maqedoninë. Pas këtij afati, forcat e sigurimit maqedonas vazhduan të përdorin të gjitha mjetet e tyre kundër pozicioneve të UÇK-së. Sulmi maqedonas filloi vetëm disa orë pasi luftëtarët shqiptarë u ofruan të bashkohen në bisedimet e paqes.

Rezistenca e palëkundur nga 100 luftëtarë të UÇK-së që ndodheshin në zonën e Graçanit pas luftimeve të Tetovës vazhduan të ngacmonin ARM-në, njësitë e këmbësorisë së të cilave dukeshin jashtëzakonisht të gatshme për t'u përfshirë në një betejë të hapur.

Faza e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 qershor u iniciua një armëpushim tjetër, i cili zgjati 18 ditë. Pak para mesditës së 22 korrikut, zjarri me mitraloz dhe me armë të vogla shkatërroi përsëri heshtjen. Ndërsa të dërguarit e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës u takuan me Presidentin Boris Trajkovski në Shkup në 23 korrik, beteja arriti në periferi të Tetovës.

Më 23 korrik, maqedonasit përdorën helikopterë ish-ukrainas Mi-24 për herë të parë në konflikt, duke iu përgjigjur zjarrit me mortaja shqiptare që plagosi 20 civilë në zonën e Kolltukut. Përkundër shtimit të këtyre helikopterëve të rinj dhe fuqisë së sipërme të zjarrit, ushtria nuk ishte me përvojë në operacionet kundër kryengritjes dhe iu drejtua taktikave të vareve. Me kodrat dhe malet prapa qytetit dhe dhjetëra fshatrave të populluara nga shqiptarët për të mbështetur, luftëtarët e UÇK-së e dinin se ishin në një pozitë të fortë në Tetovë.

Në rrethin e Drenocit, luftëtarët e UÇK-së dhe forcat qeveritare maqedonase luftuan shumë për stadiumin sportiv të qytetit. Rënia e stadiumit dhe postbllokut të qeverisë i la luftëtarët e UÇK-së brenda 50 metra larg nga qendra e qytetit. Banorët e zonave u udhëzuan të largoheshin nga shtëpitë e tyre nga forcat maqedonase.

Gjatë luftimeve të ashpra që përfshinë Tetovën nga 22 deri më 24 korrik 2001, një vajzë 12-vjeçare shqiptare, Jehona Saliu, u plagos për vdekje në fshatin Poroj. Granatimi i Porojit vrau 9 civilë shqiptarë vetëm më 23 korrik. Jeff Bieley, një gazetar që po mbulonte konfliktin, u gjend i bllokuar në një bodrum në fshat gjatë bombardimeve. Ai u mbajt nga UÇK-ja aq sa policia nuk mund të shkonte atje, kujton ai, por ishte kryesisht një shënjestër civile. 13 civilë dhe 5 ushtarë maqedonas u plagosën. Forcat qeveritare maqedonase gjithashtu granatuan fshatrat përreth Tetovës, të cilat ishin nën kontrollin e luftëtarëve shqiptarë.

Faza përfundimtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Negociatat e Paqes së Ohrit në fund erdhi në lojë më 8 gusht. Në atë kohë, Tetova ishte praktikisht një qytet fantazmë, shumica e banorëve të tij ishin larguar nga luftimet. Më 12 gusht 2001, 10 shqiptarë në fshatin Luboten u vranë nga forcat maqedonase – padyshim si hakmarrje për vrasjen e 8 komandove maqedonas të hedhur në erë nga minat tokësore dhe 10 ushtarë të tjerë maqedonas të vrarë në një pritë të UÇK-së. 8 ushtarët maqedonas u vranë dhe 8 të tjerë u plagosën, në mëngjesin e 10 gushtit 2001, kur një kamion ushtarak maqedonas shkeli dy mina anti-tank në një rrugë të largët fshatare në Malin e Zi të Shkupit, në veri.

Luboteni gjithashtu i dha një profil ndërkombëtar për herë të parë Ljube Boshkovskit, Ministrit të Brendshëm të ashpër, i cili është një hero për shumë maqedonas të zakonshëm, por një udhëheqës lufte me mendje të thjeshtë në sytë e shumë shqiptarëve. Presidenti Trajkovski shkarkoi Shefin e Shtabit të Ushtrisë Maqedonase, Gjeneralin Pande Petrovski, më 9 gusht 2001, pas sulmit ndaj autokolonës. Petrovski i kishte thënë Këshillit të Sigurimit Kombëtar të Maqedonisë se ai "do të merrte përgjegjësinë" për viktimat. Zëvendësin e tij, Gjeneral Metodij Stamboliski, e zëvendësoi atë. Kjo ishte hera e katërt që komanda e forcave të armatosura kishte ndryshuar duart për më pak se dy muaj, një tjetër shenjë treguese e paaftësisë së Ushtrisë Maqedonase për të përballuar rebelimin.

Të nesërmen, luftëtarët e UÇK-së sulmuan kazermat e Ushtrisë Maqedonase në qendër të Tetovës, duke bërë tym të zi mbi periferitë veriore dhe jugperëndimore. Një pjesë e kazermave dhe një transportues i blinduar u dogjën në luftime. UÇK-ja sulmoi kazermat e ushtrisë maqedonase në qytetin e Tetovës me mitraloza dhe granatahedhës, duke vrarë një ushtar maqedonas. Këshilli i Sigurimit Kombëtar Maqedonas, si përgjigje, autorizoi një sulm tjetër kundër UÇK-së. Forcat maqedonase e përqendruan sulmin e tyre rreth periferisë së Teqes, nga e cila një varrezë ndau të dy fraksionet.

Pasojat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 gusht, përfaqësuesit maqedonas dhe shqiptarë nënshkruan Marrëveshjen e Ohrit, duke i dhënë fund shumicës së luftimeve. Gjatë disa muajve të ardhshëm, trupat e NATO-s dhe Maqedonisë punuan për të çarmatosur UÇK-në, e cila lëshoi ​​pushtetin pas operacionit tridhjetë-ditor të Korrjes Thelbësore.

Si rezultat i luftimeve, Kryqi i Kuq vlerësoi se 76,000 njerëz u larguan nga shtëpitë e tyre. Megjithëse dhuna e madhe përfundoi më 13 gusht, përleshjet dhe ngacmimet mbetën të zakonshme në të gjithë zonën e Tetovës. Më 14 gusht, një polic maqedonas u qëllua për vdekje kinse nga luftëtarët e dyshuar shqiptarë në Tetovë, duke shpuar armëpushimin e brishtë të deklaruar të Dielën si pjesë e një plani për t'i dhënë fund rebelimit gjashtë-mujor dhe për të hapur rrugën për çarmatosjen e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare. Një komandant i UÇK-së tha se një civil ishte plagosur nga të shtënat në pikën e kontrollit Drenoc në një periferi të Tetovës. Ai akuzoi policinë për hapjen e zjarrit.

Një ambasador perëndimor në Shkup paralajmëroi se forca e NATO-s ka shumë të ngjarë të mbetet për një kohë pas procesit të çarmatosjes pasi të rinjtë shqiptarë kanë shijuar një kryengritje të suksesshme. Një pjesë e grupit gueril të UÇK-së ndihet shumë i sigurt për veten e saj dhe mund të mos dorëzojë armët e saj. Ushtria Maqedonase dhe policia paraushtarake pësuan një seri humbjesh nga UÇK-ja në Tetovë, në rajonin e Kumanovës, në Haraçinë, në periferi të Shkupit dhe në luftimet e rinovuara që u zhvilluan pranë Tetovës dhe Kosovës në Gusht.

Më 11 nëntor 2001, 3 oficerë maqedonas u zunë në pritë nga UÇK-ja dhe u vranë në fshatin Trebosh.

Shiko më shumë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]