Biblioteka e Celsusit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fasada e Bibliotekës së Celsusit
Fasada e Bibliotekës së Celsusit në perëndim të diellit.

Biblioteka e Celsusit është një ndërtesë e lashtë romake në Efes, Anadoll, tani pjesë e Selçukut në Turqi . Ndërtesa u financua në vitet 110 pas Krishtit nga një konsull, Gaius Julius Aquila, si një monument funeral për babain e tij, ish- prokonsull i Azisë Tiberius Julius Celsus Polemaeanus, [1] [2] dhe përfundoi gjatë mbretërimit të Hadrianit, diku pas vdekjes së Akuilës. [3] [4] Biblioteka konsiderohet një mrekulli arkitekturore dhe është një nga shembujt e vetëm të mbetur të një biblioteke nga Perandoria Romake. Biblioteka e Celsusit ishte biblioteka e tretë më e madhe në botën romake duke ardhur vetëm pas Aleksandrisë dhe Pergamit, që besohet se kishte rreth dymbëdhjetë mijë rrotulla. [5] Celsusi është varrosur në një kriptë poshtë bibliotekës në një sarkofag mermeri të dekoruar. [6] [7] Brendësia ishte afërsisht 180 metra katrorë (2000 këmbë katrore). [8]

Pjesa e brendshme e bibliotekës dhe përmbajtja e saj u shkatërruan nga një zjarr që rezultoi ose nga një tërmet ose një pushtim gotik në vitin 262 të erës sonë, [9] [7] dhe fasada nga një tërmet në shekullin e dhjetë ose të njëmbëdhjetë. [10] Ajo shtrihej në rrënoja për shekuj derisa fasada u rindërtua nga arkeologët midis viteve 1970 dhe 1978. [11]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Celsus pati një karrierë të suksesshme ushtarake dhe politike, pasi kishte shërbyer si komandant në ushtrinë romake përpara se të zgjidhej për të shërbyer si konsull në Romë në vitin 92 të es [3] Celsus, një vendas në Sardë, ishte një nga njerëzit e parë nga grekët. - provincat lindore që flasin për të shërbyer si konsull, zyra më e lartë e zgjedhur në Romën perandorake. [12] Ai u emërua më vonë si prokonsull ose qeveritar i Azisë, provincës romake që mbulonte afërsisht të njëjtën zonë me Turqinë e sotme. [3] Djali i Celsusit, Akuila e porositi bibliotekën për nder të tij, megjithëse ajo nuk u përfundua vetëm pas vdekjes së Akuilës. Një mbishkrim tregon se Celsus la një trashëgimi të madhe prej 25,000 denarësh për të paguar materialin e leximit të bibliotekës. [4]

Biblioteka e Celsusit, pamje anësore

Biblioteka ka funksionuar si një hapësirë publike për qytetin që nga përfundimi i saj rreth viteve 117-135 të erës sonë deri në vitin 262. Kati kryesor funksiononte si sallë leximi, e ndriçuar nga drita e bollshme natyrore nga dritaret lindore. Raftet ose armaret e vendosura në kamare përgjatë mureve mbanin rrotulla librash papirusi që vizitorët mund t'i lexonin, megjithëse huamarrja nuk do të ketë qenë lejuar, sepse kopjet e librave ishin të rralla dhe kërkonin shumë mund për t'u prodhuar. Rrotulla shtesë mund të jenë mbajtur në kuti librash të vendosura përreth dhomës, në të cilin rast biblioteka do të kishte një kapacitet mbajtës deri në gjashtëmbëdhjetë mijë rrotulla. [13]

Planimetria e Bibliotekës së Celsusit

Pjesa e brendshme dhe përmbajtja e bibliotekës u shkatërruan nga zjarri në vitin 262 të erës sonë, megjithëse mbetet e panjohur nëse ky zjarr ishte rezultat i ndonjë fatkeqësie natyrore apo pushtimit gotik, pasi duket se qyteti u godit nga një syresh atë vit. [7] [9] Vetëm fasada mbijetoi, derisa një tërmet në shekullin e njëmbëdhjetë ose të dhjetë e la atë gjithashtu në rrënoja. [10]

Arete (personifikimi i virtytit) në Bibliotekën e Celsusit

Midis viteve 1970 dhe 1978, një fushatë rindërtimi u drejtua nga arkeologu gjerman Volker Michael Strocka. Strocka analizoi fragmentet që ishin gërmuar nga arkeologët austriakë midis 1903 dhe 1904. [14] Ndërkohë, disa nga elementët arkitekturorë ishin marrë nga muzetë e Vjenës dhe Stambollit. Fragmentet që mungonin duhej të zëvendësoheshin me kopje ose të mungonin. [11] Është rindërtuar vetëm fasada, ndërsa pjesa tjetër e objektit mbetet e rrënuar.

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statujë mermeri e Celsusit, e cila qëndronte në kamaren qendrore të katit të sipërm të Bibliotekës së Celsusit. Tani ndodhet në Muzeun Arkeologjik të Stambollit [6]

Fasada e mermerit me pamje nga lindja e bibliotekës është e zbukuruar në mënyrë të ndërlikuar me gdhendje botanike dhe statuja portrete. Veçoritë e dizajnit përfshijnë gjethet e akantusit, rrotullat dhe emblemat e fashave, këto të fundit janë një simbol i fuqisë magjistrale që aludon për qëndrimin e Celsus si konsull. [15] Biblioteka është ndërtuar mbi një platformë, me nëntë shkallë gjerësia e ndërtesës që të çojnë në tre hyrje të përparme. Këto janë të mbivendosura nga dritare të mëdha, të cilat mund të jenë të pajisura me xhami ose rrjetë. [16] Në krahët e hyrjeve janë katër palë kolona të përbëra të ngritura në piedestale . Një grup kolonash korintike qëndron direkt sipër. Kolonat në nivelin e poshtëm kornizojnë katër aediculae që përmbajnë statuja të personifikimit femëror të virtyteve: Sophia (mençuria), Episteme (dituria), Ennoia (inteligjenca) dhe Arete (virtyti). [17] [18] Këto veti aludojnë për qëllimin e dyfishtë të strukturës, e ndërtuar për të funksionuar edhe si bibliotekë edhe si mauzole. Prania e tyre nënkupton që njeriu për të cilin u ndërtua ishte shembull i këtyre katër virtyteve dhe se vizitori mund t'i kultivojë këto virtyte tek ai ose ajo duke përfituar nga zotërimet e bibliotekës. Kjo lloj fasade me korniza të futura dhe kamare për statuja është e ngjashme me atë të skenës që gjendet në teatrot e lashta greke dhe kështu karakterizohet si "skenografike". Kolonat në nivelin e dytë anashkalojnë katër podiumet, paralele me aediculae poshtë, të cilat mbanin statuja të Celsusit dhe djalit të tij. [3] Një regjistër i tretë kolonash mund të ketë qenë i pranishëm në antikitet, megjithëse sot kanë mbetur vetëm dy.

Pjesa e brendshme e ndërtesës, e cila ende nuk është restauruar, përbëhej nga një dhomë e vetme drejtkëndëshe me përmasa 17x11 m, me një absidë qendrore të përshtatur nga një hark i madh në murin e largët. Absida përmbante një podium për një statujë, tani të humbur, që ka të ngjarë të përshkruante Celsus, megjithëse disa studiues kanë sugjeruar se ishte Minerva, perëndeshë e mençurisë. [19] Një kriptë që përmbante sarkofagun e Celsus ishte vendosur nën dyshemenë e absidës. [20] [16] Ishte e pazakontë në kulturën romake që dikush të varrosej brenda një biblioteke apo edhe brenda kufijve të qytetit, kështu që ky ishte një nder i veçantë për Celsus, duke pasqyruar rolin e tij të spikatur si zyrtar publik.

Tre muret e mbetura ishin të veshura me dy ose tre nivele niches me përmasa mesatare 2,55x1,1x0,58 m, të cilat do të mbanin armarinë për të vendosur rrotullat. [21] Këto kamare, të cilat ishin të mbështetura me mure të dyfishta, mund të kenë pasur gjithashtu një funksion për të kontrolluar lagështinë dhe për të mbrojtur rrotullat nga temperatura ekstreme. [22] Niveli i sipërm ishte një galeri me një ballkon me pamje nga kati kryesor, duke krijuar një efekt të lartë hapësinor brenda. [23] Mund të arrihej nëpërmjet një grupi shkallësh të ndërtuara në mure, të cilat shtuan mbështetje strukturore. Tavani ishte i sheshtë dhe mund të ketë pasur një okulus qendror të rrumbullakët për të siguruar më shumë dritë. [24]

Dizajni i bibliotekës, me fasadën e saj të zbukuruar dhe të ekuilibruar, pasqyron ndikimin e stilit grek në arkitekturën romake, e cila arriti kulmin e saj në shekullin e dytë.

Portreti i Celsusit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

itStatuja e Celsusit me kurasë që ndodhet tani në Muzeun Arkeologjik të Stambollit ishte një nga tri statujat e mbrojtësit të ndërtesës, të vendosura në nivelin e dytë të fasadës. [3] Ai përshkruhet me një nofull të fortë, flokë kaçurrelë dhe një mjekër të rregullt, tipare portreti helenizues që u bëjnë jehonë zgjedhjeve stilistike të fasadës së ndërtesës. [15] Stili imiton tiparet e portretit perandorak të Hadrianit, duke sugjeruar se ai është skalitur pas jetës jo vetëm të Celsusit, por edhe të djalit të tij Aquila. Zgjedhja për ta përshkruar atë me armaturë të plotë sugjeron që pasardhësit e Celsus e konsideruan karrierën e tij ushtarake të paharrueshme dhe një burim krenarie.

Përkujtimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fasada e ndërtesës përshkruhej në anën e pasme të kartëmonedhës turke 20 milionë lira të viteve 2001-2005 dhe të kartëmonedhës së re 20 lirash të viteve 2005-2009.

Shih gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Lista e bibliotekave në botën e lashtë
 • Lista e bibliotekave të shkatërruara

Poshtëshënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Swain, Simon (2002). Dio Chrysostom: Politics, Letters, and Philosophy. Oxford University Press. fq. 57. ISBN 9780199255214. Nevertheless, in 92 the same office went to a Greek, Ti. Julius Celsus Polemaeanus, who belonged to a family of priests of Rome hailing from Sardis; entering the Senate under Vespasian, he was subsequently to be appointed proconsul of Asia under Trajan, possibly in 105/6. Celsus' son, Aquila, was also to be made suffectus in 110, although he is certainly remembered more as the builder of the famous library his father envisioned for Ephesus. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Nicols, John (1978). Vespasian and the partes Flavianae, Issues 28-31. Steiner. fq. 109. ISBN 9783515023931. Ti. Julius Celsus Polemaeanus (PIR2 J 260) was a romanised Greek of Ephesus or Sardes who became the first eastern consul. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d e Smith, R. R. R. (1998). "Cultural Choice and Political Identity in Honorific Portrait Statues in the Greek East in the Second Century A.D.". The Journal of Roman Studies. 88: 56–93. doi:10.2307/300805. ISSN 0075-4358. JSTOR 300805. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
 4. ^ a b Casson, Lionel (2001). Libraries in the Ancient World. New Haven: Yale University Press. fq. 115. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":1" defined multiple times with different content
 5. ^ Planet, Lonely. "Library of Celsus - Lonely Planet". Lonely Planet. Marrë më 2016-10-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b Hanfmann, George Maxim Anossov (1975). From Croesus to Constantine: the cities of western Asia Minor and their arts in Greek and Roman times. University of Michigan Press. fq. 65. ISBN 9780472084203. ...statues (lost except for their bases) were probably of Celsus, consul in A.D. 92, and his son Aquila, consul in A.D. 110. A cuirass statue stood in the central niche of the upper storey. Its identification oscillates between Tiberius Julius Celsus Polemaeanus, who is buried in a sarcophagus under the library, and Tiberius Julius Aquila Polemaeanus, who completed the building for his father {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Hanfmann, George Maxim Anossov 1975 65" defined multiple times with different content
 7. ^ a b c "Celsus Library, Ephesos". World History Encyclopedia. Marrë më 2016-10-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Celsus Library, Ephesos" defined multiple times with different content
 8. ^ "Library of Celsus". World History Encyclopedia. 22 korrik 2018. Marrë më 13 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b Clyde E. Fant, Mitchell GReddish, A Guide to Biblical Sites in Greece and Turkey, Oxford: Oxford University Press, 2003, p. 194.
 10. ^ a b Clive Foss, Ephesus After Antiquity: A Late Antique, Byzantine, and Turkish City, Cambridge: Cambridge University Press, 1979, p. 134.
 11. ^ a b Hartwig Schmidt, 'Reconstruction of Ancient Buildings', in Marta de la Torre (ed.), The Conservation of Archaeological Sites in the Mediterranean Region (Conference, 6–12 May 1995, Getty Conservation Institute), Los Angeles: The Getty Conservation Institute, 1997, pp. 46-7.
 12. ^ Richard Wallace, Wynne Williams (1998). The three worlds of Paul of Tarsus. Routledge. fq. 106. ISBN 9780415135917. Apart from the public buildings for which such benefactors paid – the library at Ephesos, for example, recently reconstructed, built by Tiberius Iulius Aquila Polmaeanus in 110-20 in honour of his father Tiberius Iulius Celsus Polemaeanus, one of the earliest men of purely Greek origin to become a Roman consul {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Houston, George W. (2001). Inside Roman Libraries: Book Collections and Their Management in Antiquity. New Haven: Yale University Press. fq. 193. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ F. Hueber, V.M. Strocka, "Die Bibliothek des Celsus. Eine Prachtfassade in Ephesos und das Problem ihrer Wiederaufrichtung", Antike Welt 6 (1975), pp. 3 ss.
 15. ^ a b Smith, R. R. R. (1998). "Cultural Choice and Political Identity in Honorific Portrait Statues in the Greek East in the Second Century A.D.". The Journal of Roman Studies. 88: 56–93. doi:10.2307/300805. ISSN 0075-4358. JSTOR 300805. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":3" defined multiple times with different content
 16. ^ a b Houston, George W. (2014). Inside Roman Libraries : Book Collections and Their Management in Antiquity. Chapel Hill: The University of North Carolina Press. fq. 189. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":2" defined multiple times with different content
 17. ^ "Ephesus Library". www.kusadasi.biz. Marrë më 2016-10-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Casson, Lionel (2001). Libraries in the Ancient World. New Haven: Yale University Press. fq. 116. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Houston, George W. (2014). Inside Roman Libraries: Book Collections and Their Management in Antiquity. Chapel Hill: The University of North Carolina Press. fq. 191. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Makowiecka, Elżbieta (1978). The origin and evolution of architectural form of Roman library. Wydaw-a UW. fq. 65. OCLC 5099783. After all, the library was simultaneously the sepulchral monument of Celsus and the crypt contained his sarcophagus. The very idea of honouring his memory by erecting a public library above his grave need not have been the original conception of Tiberius Iulius Aquila the founder of the library. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Houston, George W. (2014). Inside Roman Libraries: Book Collections and Their Management in Antiquity. Chapel Hill: The University of North Carolina Press. fq. 189, 191. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Ephesus.us. "Celsus Library, Ephesus Turkey". www.ephesus.us. Marrë më 2016-10-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Houston, George W. (2014). Inside Roman Libraries: Book Collections and Their Management in Antiquity. Chapel Hill: The University of North Carolina Press. fq. 190. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Casson, Lionel (2001). Libraries in the Ancient World. New Haven: Yale University Press. fq. 117. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

==

==

  • Casson, Lionel (2001). Bibliotekat në botën e lashtë . New Haven: Yale University Press. ISBN 978-0-300-09721-4 .
  • Houston, George W. 2014. I nside Bibliotekat Romake: Koleksionet e Librit dhe Menaxhimi i tyre në Antikitet . Chapel Hill: Shtypi i Universitetit të Karolinës së Veriut. ISBN 978-1-469-63920-8.
  • Smith, RRR "Cultural Choice and Political Identity in Honorific Portreit Statues in the Greek East in the Second Century AD" The Journal of Roman Studies 88 (1998): 56-93. doi: 10.2307/300805. 978-90-04-12259-8

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]