Jump to content

Bikarbonati i natriumit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bikarbonati i natriumit
Soda e bukës
Formula kimikeNaHCO3
Masa molare84.0066 g/mol
PamjaKristale të bardha
Dendësiteti2.20 g/cm3[1]
Pika e shkrirjesShpërbëhet në karbonat natriumi (Na2CO3) në temperaturën 50 °C[2]
Tretshmëria në ujë69 g/L (në 0 °C)[3]
236 g/L (në 100 °C)[3]

Bikarbonati i natriumit (emri kimik: hidrogjen karbonati i natriumit / ) është komponim kimik. Ndryshe njihet edhe si soda e bukës. Është një kripë e përbërë nga jonet e natriumit dhe jonet e bikarbonatit. Bikarbonati i natriumit është substancë e ngurtë me ngjyrë të bardhë, në formë kristalore, por mund të jetë edhe pluhur.

Përfitimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bikarbonati i natriumit përfitohet me metodën e Solvejit

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bikarbonati i natriumit përdoret në gatim, por edhe te perimet. Gjithashtu pastat e dhëmbëve përmbajnë bikarbonat natriumi.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Physical Constants of Inorganic Compounds". CRC Handbook, p. 4-85.
  2. ^ Pasquali, Irene; Bettini, R.; Giordano, F. (2007). "Thermal behaviour of diclofenac, diclofenac sodium and sodium bicarbonate compositions". Journal of Thermal Analysis and Calorimetry (në anglisht). 90 (3): 903. doi:10.1007/s10973-006-8182-1.
  3. ^ a b "Aqueous solubility of inorganic compounds at various temperatures". CRC Handbook, p. 8-116.