Peroksidi i natriumit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Peroksidi i natriumit () është komponim inorganik. Është substancë e ngurtë me ngjyrë të verdhë dhe është bazë e fortë.[1]

Peroksidi i natriumit
Vetitë
Formula kimike:
Na2O2
Masa molare:
77.98 g/mol
Duket:
Pluhur i verdhë në të bardhë
Dendësiteti:
2.805 g/cm3
Pika e shkrirjes:
460 °C
Pika e vlimit:
657 °C
Tretshmëria në ujë:
reagon vrullshëm

Përfitimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Peroksidi i natriumit mund të përfitohet kur bashkëveprojnë natriumi me oksigjenin në temperaturë 130-200 °C:[2][3]

+ =
+ =
Struktura e peroksidit të natriumit

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Peroksidi i natriumit përdoret te drunjtë për prodhimin e letrës dhe tekstilit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:Greenwood&Earnshaw1st
  2. ^ Macintyre, J. E., ed. Dictionary of Inorganic Compounds, Chapman & Hall: 1992.
  3. ^ E. Dönges "Lithium and Sodium Peroxides" in Handbook of Preparative Inorganic Chemistry, 2nd Ed. Edited by G. Brauer, Academic Press, 1963, NY. Vol. 1. p. 979.