Oksidi i natriumit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Oksidi i natriumit formohet me shkrirjen e natriumit metalik me peroksid natriumi ose me nitrit natriumi.

+=

+=+

Oksidi i natriumit është pluhur i bardh kristalor i cili me ujë reagon vrullshëm dhe formon hidroksidin e natriumit NaOH.

+->

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuvola apps edu science.svg Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.