Jump to content

Hidroksidi i natriumit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hidroksidi i natriumit () ose soda kaustike[1] është komponim inorganik. Është substancë e ngurtë me ngjyrë të bardhë dhe është komponim jonik me kationet e natriumit Na+ dhe anionet hidroksile OH-.[2]

Hidroksidi i natriumit
Vetitë
Formula kimike:
NaOH
Masa molare:
39.9971 g/mol
Duket:
Kristal i bardhë
Dendësiteti:
2.13 g/cm3
Pika e shkrirjes:
318 °C
Pika e vlimit:
1,388 °C
Tretshmëria në ujë:
480 g/L (në 0 °C)

Qysh herët, hidroksidi i natriumit është përfituar me përzierjen e karbonatit të natriumit me hidroksidin e kalciumit:[3]

(aq) + (s) = + (aq)
Struktura e hidroksidit të natriumit

Hidroksidi i natriumit është bazë e fortë që përdoret më së shumti në industrinë e letrës.

Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.

  1. ^ "Material Safety Datasheet" (PDF). certified-lye.com. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 shkurt 2008. Marrë më 14 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Material Safety Datasheet 2" (PDF). hillbrothers.com. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2012-08-03. Marrë më 2012-05-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Deming, Horace G. (1925). General Chemistry: An Elementary Survey Emphasizing Industrial Applications of Fundamental Principles (bot. 2nd). New York: John Wiley & Sons, Inc. fq. 452. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)