Jump to content

Bill Robertson (Anglezë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bill Robertson
Të dhënat vetjake
Emri i plotëWilliam Harold Robertson
Datëlindja25 mars 1923
VendlindjaCrowthorne, Anglia
Data e vdekjes15 mars 2003
VendvdekjaHanworth, Anglia
Gjatësia1.90 m (6 ft 3 in)
PozicioniPortier
Karriera me të rinjtë
Crowthorne BC
Camberley ATC
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
RAF Lossiemouth
1945–1948Chelsea37(0)
1948–1952Birmingham City2(0)
1952–1960Stoke City238(0)
Gjithsej277(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

William Harold Bill Robertson (25 mars 1923 – 15 mars 2003) ishte futbollist anglezë i cili ka luajtur në Chelsea, Birmingham City dhe Stoke City. Ai ka luajtur si portier.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në skuadrat rinore, ai ka luajtur si sulmues në qendër, por pasta e ndërroi dhe u bë si protier. Në tetor 1945, ai nënshkroi në skuadrën Chelsea,[1] dhe ka luajtur 43 herë për skuadrën e parë[2] para se të shkojë në skuadrën Birmingham në dhjetor 1948.

Në vitin 1952, ai nënshkroi në skuadrën Stroke City. Sezoni i parë për të ishte shumë i keq, pasi që pati lëndim në këmbë në ndeshjen kundër Manchester City më 20 dhjetor 1952.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Matthews, Tony (1995). Birmingham City: A Complete Record. Derby: Breedon Books. fq. 120. ISBN 978-1-85983-010-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Bill H Robertson". Chelsea F.C. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 29 maj 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)