Billy Talent

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Billy Talent- Nga e majta: Jonathan Gallant, Ian D'Sa, Aaron Solowoniuk, Benjamin Kowalewicz

Billy Talent është grup i muzikës Punk/Rock nga Mississauga, Kanada.

Historia e Grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngëtari i grupit Benjamin Kowalewicz u lind më 16 dhjetor 1975 në Montreal. Në shkollën e tij, Our Lady of Mount Carmel Secondary School, e takoi Jonathan Gallant me të cilin luajti në grupin "To Each His Own".

Ne nje garë grupesh u takuan pjesëtarët e sotëm të grupit, të cilët deri atëherë kishin luajtur në grupe te ndryshme, dhe vendosen që ne të ardhmen te luajnë së bashku. Grupi i ri në fillim u quajtë "The Other One" ndërsa më vonë "Pezz", dhe lloji i muzikës në fillim ishte Roku Progresiv. Anash disa koncerteve të vogla lokale e inçizuan edhe një album me emrin "Watoosh" në vitin 1999.

Ende në vitin 1999 u ri orientuan në stilin e Pank Rokut, sidhe ndërruan emrin e grupit në Billy Talent (Arsyeja e ndërrimit të emrit ishte një paditje nga një grupi tjeter i cili poashtu quhej "Pezz"). Me stil dhe emër te ri e zgjuan interesin e Radio emisionit më të madhë rok në Toronto dhe Producentja e këtij emisionit bëri një kontrat për ata me kompaninë muzikore Warner Records.

Më 29 shtator 2003 paraqitën albumin e parë me emrin e njejtë si të grupit, Billy Talent. Disa tituj te këngëve janë: "River Below", "Try Honesty", "Nothing To Lose" etj.

Ndërsa me 23 qershor 2006, 3 vite pas albumit të parë, paraqitën albumin e tyre të dytë me emrin "Billy Talent II"

Për momentin gjenden në vendlindjen e tyre për të bërë pushim nga udhëtimi i tyre për promovimin e albumit të dytë. Pas këtij pushimi do të fillojnë me incizimin e albumit të tretë

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Benjamin Kowalewicz (lex. Koh-wal-a-wiks) është këngëtari i grupit

Benjamin Kowalewicz i cili ka prejardhje Polake është i lindur më 16 dhjetor 1975 në Montreal, Quebek (lex. kebek), Kanada. Ai u rrit në Streetsville, Ontario, por tani jeton në periferi të Torontos. Ai e vizitoi shkollën "Our Lady of Mount Carmel Secondary School", ku ishte daullist i grupit "To Each His Own". Bashkëanëtari i Billy Talent, Jonathan Gallant, ishte gjithashtu anëtar i atij grupi. Kowalewicz u vendos në këndim kur është gjetur anëtari i tretë i grupit, Aaron Solowoniuk. Para suksesit të madh me Billy Talent, ai bëri disa punë të vogla si Moderator në Radio-Stacionin 102.1 The Edge, Kamarier ne lokale te ndryshme etj.


Ian D'Sa është kitaristi i grupit

Ian D'Sa u lind më 30 tetor 1975 në Britani të Madhe. Ai është me prejardhje Portugeze dhe Indiane, është rritur në Ontario duke mësuar kitarën në moshën trembëdhjetë vjeçare. Në shkollën e mesme ai e krijoj një grup të quajtur "Dragon Flower", dhe i takoi anëtarët e tjerë të grupit Billy Talent në një garë talentësh të organizuar në shkollën e tij. Ende si anëtar i grupit Billy Talent, D'Sa shkoi në "Sheridan College" ku gradoi në animim klasik dhe madje ishte bashkëpunëtor në serialin e animuar Angela Anakonda. Ai luajti kitarën në videon e Sarah Slean-it, "Lucky Me" dhe gjithashtu kooperoi në producimin e albumit të tyre te dytë "Billy Talent II". Tani është i fokusuar në inçizim dhe bërjen e turneve me grupin.


Jonathan Gallant është basisti i grupit

Jonathan Gallant u lind më 23 korrik 1976. Është me prejardhje françeze. Është rritur në Streetsville, Ontario ku e mësoi bas kitarën në moshën dymbëdhjetë vjeçare. Ai gjithashtu e vizitoi shkollën "Our Lady of Mount Carmel Secondary School" ku e takoi Benjamin Kowalewiczin. Në kohën kur është formuar "Pezz" Jon-i shkoi në "Humber College" ku studioj Basin Jazz. Kur e krijoj stilin e vet unik grupi e inçizoi albumin "Watoosh", më 1999 Tani është duke bërë turne me grupin për të promovuar albumin e tyre ri.


Aaron Solowoniuk (lex. Solo-von-juk) është daullisti i grupit

Aaron Solowoniuk është lindur më 15 dhjetor 1974. Është rritur në Streetsville, Ontario dhe filloi daullimin në moshë të re, ku kompletin e parë të daulleve e kishte dhuratë nga prindërit. Në shkollën "Our Lady of Mount Carmel Secondary School" të cilën e vizitoj u takua me Benjamin Kowalewiczin dhe Jonathan Gallantin dhe formuan grupin "The Each His Own" ku më vonë me ardhjen e Ian D'Sa-së e formuan një grup të quajtur "The Other One" dhe më vonë "Pezz" Në mars të vitit 2006 Solowoniuk e shkroi një letër adhuruesve të grupit, ku shkroi se është diagnostfikuar me Sklerozë të Shumëfishtë që nga mosha tre vjeçare. Ai e mbajti sekret me qëllim të shmangjes së keqardhjes. Kënga e grupit Billy Talent "This Is How It Goes" është shkruar rreth luftës së Solowoniuk-ut kundër kësaj sëmundje Solowoniuk është i martuar dhe ka një vajzë, dhe një qen që quhet Roksi. Gruaja e tij është pronare e një dyqani të tatuve.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1999: Watoosh (si Pezz)
 • 2003: Billy Talent (29 shtator)
 • 2006: Billy Talent II (23 qershor)

Billy Talent[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • This Is How It Goes (3:27)
 • Living In The Shadows (3:15)
 • Try Honesty (4:14)
 • Line & Sinker (3:37)
 • Lies (2:58)
 • The Ex (2:40)
 • River Below (3:00)
 • Standing In The Rain (3:20)
 • Cut The Curtains (3:50)
 • Prisoners Of Today (3:53)
 • Nothing To Lose (3:38)
 • Voces of Violence (3:10)

Billy Talent II[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Devil in a Midnight Mass (2:52)
 • Red Flag (3:16)
 • This Suffering (3:56)
 • Worker Bees (3:44)
 • Pins and Needles (3:11)
 • Fallen Leaves (3:19)
 • Where Is the Line? (3:49)
 • Covered in Cowardice (4:12)
 • Surrender (4:06)
 • In The Fall (4:31)
 • Perfect World (3:06)
 • Sympathy (3:18)
 • Burn the Evidence (3:40)

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2003: Try Honesty (22 shtator)
 • 2004: The Ex (29 mars)
 • 2004: River Below (5 korrik)
 • 2004: Nothing To Lose (Radio-Single)
 • 2006: Devil In A Midnight Mass (12 korrik)
 • 2006: Red Flag (15. shtator)
 • 2006: Fallen Leaves (19 nëntor)
 • 2007: Surrender (14 shkurt)

DVD[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Scandalous Travelers[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Scandalous Travelers" (shqip: "Udhëtarët skandaloz) është një DVD e cila ndjek dhe dokumenton dy vitet e para të grupit. Ajo përmban fragmente nga Edgefest, i cili është një festival i madh roku në Kanada, dhe radio intervista të ndryshme. Ajo gjithashtu përmban edhe materiale shtesë me performanca të drejtpëdrejta të këngëve "Cut The Curtains", "Line And Sinker" , "Living In The Shadows", "This Is How It Goes" dhe sete të ralla akustike të këngëve "Standing In The Rain", "Lies" dhe "Try Honesty".

666[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky DVD përmban përmbledhje të performancave të grupit në tre destinacione më të mëdhaja të turneut të tyre të fundit në Evropë: Akademinë Brikston (Londër), Sallën e Filipsit (Düsseldorf) dhe festivalin Rock am RingGjermani.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Juno Awards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2004 Grupi i vitit
 • 2005 Grupi i vitit dhe Albumi i vitit (Billy Talent)
 • 2007 Grupi i vitit dhe Albumi Rok i vitit (Billy Talent II)

ECHO[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2007 I sapoardhur ndëkombëtar dhe Grupi Rok/Metal/Alternativ ndëkombëtar

MuchMusic-Video-Awards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2004 Video më i mirë Rok (Try Honesty)
 • 2005 Video më i mirë (River Below) dhe Video më i mirë Rok (River Below)
 • 2007 Video më i mirë (Fallen Leaves)

Cusby Awards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2004 Kënga e re më e favorizuar (River Below) dhe Albumi i ri më i favorizuar (Billy Talent)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e grupeve muzikore

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]