Jump to content

Bizoni evropian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bizoni evropian (Bison bonasus) ose bison dru evropian, njohur gjithashtu si wisent (vizent), ose zubr (zubër), ose në mënyrë të folur bualli evropian, është një specie evropiane e bizonit. Shtë një nga dy llojet ekzistuese të bizonit, krahas bizonit amerikan. Bizoni evropian është kafsha më e rëndë e tokës së egër në Evropë dhe individët në të kaluarën mund të kenë qenë edhe më të mëdhenj se kafshët moderne. Gjatë antikitetit të vonë dhe mesjetës, bizonët u zhdukën në pjesën më të madhe të Evropës dhe Azisë, duke mbijetuar deri në shekullin e 20-të vetëm në Evropën veriore-qendrore dhe Malet e Kaukazit verior. Gjatë viteve të para të shekullit të 20 -të bizonët u gjuajtën deri në zhdukje në të egra. Lloji - tani numëron disa mijëra dhe u kthye në të egra nga programet e mbarështimit të robërve - nuk është më në rrezik të menjëhershëm të zhdukjes, por mbetet i munguar në shumicën e gamës së tij historike. Nuk duhet ngatërruar me aurochet (Bos primigenius), paraardhësi i zhdukur i bagëtive shtëpiake, me të cilat dikur ekzistonte.

Përveç njerëzve, bizonët kanë pak grabitqarë. Në shekullin XIX, kishte raporte të shpërndara të ujqërve, luanëve, tigrave dhe arinjve që gjuanin bizon. Në të kaluarën, veçanërisht gjatë Mesjetës, bizonët zakonisht vriteshin për fshehjen dhe mishin e tyre, dhe për të prodhuar brirë të pijshëm. Bizonët evropianë u gjuan deri në zhdukje në të egra në fillim të shekullit të 20 -të, me kafshët e fundit të egra të B. b. nënspeciet bonasus që u qëlluan në Pyllin Białowieża (në kufirin e sotëm Bjellorusi-Poloni) në 1921, dhe nënspecia e fundit e nënllojeve Kaukaziane (B. b. caucasicus) në Kaukazin veriperëndimor në 1927. I mençuri Karpate (B. b. Hungarorum) ishte gjuajtur deri në zhdukje në mesin e viteve 1800. Bizonovia ose bizoni i ulët europian u mbajt gjallë në robëri dhe që atëherë është futur përsëri në disa vende në Evropë. Në vitin 1996, Unioni Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës e klasifikoi bizonin evropian si një specie të rrezikuar, që nuk ishte zhdukur më në natyrë. Statusi i tij është përmirësuar që atëherë, duke u bërë i prekshëm dhe më vonë në gati i kërcënuar.

Bizonët evropianë u përshkruan për herë të parë shkencërisht nga Karl Lineu në 1758. Disa përshkrime të mëvonshme e trajtojnë bizonin evropian si specifik me bizonin amerikan. Tre nënlloje të bizonëve evropianë ekzistonin në të kaluarën e afërt, por vetëm një, nënspeciet e nominuara (B. b. Bonasus), mbijeton sot. Analiza e gjenomeve mitokondriale dhe ADN-së bërthamore zbuloi se i mençuri është teorikisht pasardhësi i një specieje që lindi si rezultat i hibridizimit midis bizonit të zhdukur të stepës (Bison priscus) dhe paraardhësve të aurokëve (Bos primigenius), pasi materiali i tyre gjenetik përmban deri në 10% aurochs sekuencat e ADN-së; hibridi i mundshëm, tani i zhdukur, quhet jozyrtarisht si bizoni i Higgs, një lojë fjalësh në lidhje me bosonin e Higgsit. Përndryshe, bizoni pyjor i Pleistocenit është sugjeruar si paraardhës i specieve.[1][2]

Bizoni evropian është një nga kafshët kombëtare të Polonisë dhe Bjellorusisë.

Pamje anësore e një demi bizon evropian.
Kafka e një bizoni evropian.
Demi bizon që tregon ngjyrimin e gjuhës.

Bizoni evropian është kafsha e egër e egër e mbijetuar në Evropë. Ngjashëm me kushërinjtë e tyre amerikanë, bisonët evropianë ishin potencialisht më të mëdhenj historikisht sesa pasardhësit e mbetur;[3] Kafshët moderne janë rreth 2.8 to 3.3 metres (9.2 to 10.8 ft) në gjatësi, pa llogaritur një bisht prej 30 to 92 centimetres (12 to 36 in), 1.8 to 2.1 metres (5.9 to 6.9 ft) në lartësi, dhe 615 to 920 kilograms (1,356 to 2,028 lb) në peshë për meshkujt, dhe rreth 2.4 to 2.9 metres (7.9 to 9.5 ft) në gjatësinë e trupit pa bishta, 1.69 to 1.97 metres (5.5 to 6.5 ft) në lartësi, dhe 424 to 633 kilograms (935 to 1,396 lb) në peshë për femrat.[3] Në lindje, viçat janë mjaft të vegjël, peshojnë midis 15 and 35 kilograms (33 and 77 lb). Në popullsinë e lirë të Pyjeve Białowieża të Bjellorusisë dhe Polonisë, masat trupore tek të rriturit (të moshës 6 vjeç e lart) janë 634 kilograms (1,398 lb) mesatarisht në rastet e meshkujve, dhe 424 kilograms (935 lb) mesin e femrave.[4][5] Një bizon evropian i demit të madh mund të peshojë deri në 1,000 kilograms (2,200 lb) ose më shumë[6][7][8] me rekorde të vjetra demi prej 1,900 kilograms (4,200 lb) për ultësirë të mençur dhe 1,000 kilograms (2,200 lb) për mençurit Kaukazian.[3]

Mesatarisht, është më i lehtë në masë trupore, dhe megjithatë pak më i gjatë në shpatull, sesa të afërmit e tij amerikanë, bizoni i drurit ( bizon bizon athabascae ) dhe bizoni fushor ( bizon bizon bizoni ).[9] Krahasuar me speciet amerikane, i mençuri ka flokë më të shkurtër në qafë, kokë dhe pjesën e përparme, por bisht dhe brirë më të gjatë. Shihni dallimet nga bizonët amerikanë.

Bizoni evropian bën një larmi vokalizimesh në varësi të gjendjes shpirtërore dhe sjelljes së tij, por kur është në ankth, ai lëshon një tingull të ngjashëm me rënkimin , i njohur në polonisht si chruczenie (hruçenje). Ky tingull mund të dëgjohet edhe nga meshkujt e mençur gjatë sezonit të çiftëzimit.[10]

  1. ^ Palacio, Pauline; Berthonaud, Véronique; etj. (1 janar 2017). "Genome data on the extinct Bison schoetensacki establish it as a sister species of the extant European bison (Bison bonasus)". BMC Evolutionary Biology (në anglisht). 17 (1): 48. doi:10.1186/s12862-017-0894-2. ISSN 1471-2148. PMC 5303235. PMID 28187706.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  2. ^ Marsolier-Kergoat, Marie-Claude; Palacio, Pauline; etj. (17 qershor 2015). "Hunting the Extinct Steppe Bison (Bison priscus) Mitochondrial Genome in the Trois-Frères Paleolithic Painted Cave". PLOS ONE (në anglisht). 10 (6): e0128267. Bibcode:2015PLoSO..1028267M. doi:10.1371/journal.pone.0128267. ISSN 1932-6203. PMC 4471230. PMID 26083419.
  3. ^ a b c Semenov U.A. of WWF-Russia, 2014, "The Wisents of Karachay-Cherkessia", Proceedings of the Sochi National Park (8), pp.23–24, ISBN 978-5-87317-984-8, KMK Scientific Press
  4. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2012. Marrë më 24 gusht 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ "European Bison: The Animal Files" (në anglisht).
  6. ^ "torontozoo.com (2011)" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2011. Marrë më 22 shtator 2011.
  7. ^ Boitani, Luigi, Simon & Schuster's Guide to Mammals.
  8. ^ Burnie D and Wilson DE (Eds.
  9. ^ Gennady G. Boeskorov, Olga R. Potapova, Albert V. Protopopov, Valery V. Plotnikov, Larry D. Agenbroad, Konstantin S. Kirikov, Innokenty S. Pavlov, Marina V. Shchelchkova, Innocenty N. Belolyubskii, Mikhail D. Tomshin, Rafal Kowalczyk, Sergey P. Davydov, Stanislav D. Kolesov, Alexey N. Tikhonov, Johannes van der Plicht, 2016, "The Yukagir Bison: The exterior morphology of a complete frozen mummy of the extinct steppe bison, Bison priscus from the early Holocene of northern Yakutia, Russia", pp.7, Quaternary International, Vol.406 (25 June 2016), Part B, pp.94–110
  10. ^ "The royal European bison". Łowiec Polski. 2016. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2021. Marrë më 2 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Është injoruar "language-en" (Ndihmë!)