Bledar Kola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bledar Kola
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1972-08-01) 1 gusht 1972 (51 vjeç)
VendlindjaMirditë, Shqipëri
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1988–1989Besëlidhja
1989–1990Partizani35(6)
1990–1991Elbasani21(1)
1991–1994Panargiakos77(13)
1994–1996Apollon Smyrni63(10)
1996–2000Panathinaikos106(10)
2001–2002AEK Athens11(0)
2002–2003Kallithea16(1)
2003–2004Apollon Smyrni19(2)
Karriera ndërkombëtare
1990–2001Shqipëria39(6)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Bledar Kola (lindur më 1 gusht 1972) është një trajner shqiptar futbolli dhe ish futbollist profesionist i cili luajti si mesfushor.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kola lindi në Mirditë, por u rrit në qytetin e Lezhës. Ai ishte një student i shkëlqyer. Ai e filloi karrierën me ekipin e qytetit, Besëlidhjen, dhe më pas kaloi te Partizani. Ai më pas kaloi në Greqi.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kola e shpenzoi shumicën e karrierën duke luajtur me disa klube të Superligës Greke, përfshirë Panathinaikos, Apollon Smyrnis, Panargiakos and AEK Athens.[1]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kola zhvilloi 39 paraqitje dhe shënoi 6 gola për kombëtaren shqiptare nga viti 1994 e deri në 2001.[2]

Statistikat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Shqipëria 1990 1 0
1991 1 0
1992 1 0
1993 0 0
1994 4 0
1995 3 0
1996 4 0
1997 5 2
1998 7 2
1999 6 1
2000 5 0
2001 2 1
Gjithsej 39 6

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

AEK

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Foreign Players in Greece since 1959/60" [Lojtarët e huaj në Greqi që nga 1959/60] (në anglisht). RSSSF.com. Marrë më 22 shkurt 2009.
  2. ^ "Albania – Record International Players" [Shqipëria – Rekordet e lojtarëve ndërkombëtar] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 22 shkurt 2009.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]