Boa shtrënguese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Boa shtrënguese
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Boa
Lloji:
Template:Taxonomy/BoaB. constrictor
Emri binomial
Boa constrictor
Distribution[nevojitet citimi]
Sinonimet[1]
 • [Boa] Constrictor
  Linnaeus, 1758
 • [Boa] Orophias
  Linnaeus, 1758
 • Constrictor formosissimus
  Laurenti, 1768
 • Constrictor rex serpentum
  Laurenti, 1768
 • Constrictor auspex
  Laurenti, 1768
 • Constrictor diviniloquus
  Laurenti, 1768
 • Constrictor orophias
  — Laurenti, 1768
 • [Boa] constrictrix
  Schneider, 1801
 • Boa diviniloqua
  A.M.C. Duméril & Bibron, 1844
 • Boa constrictor
  Boulenger, 1893
 • Boa diviniloqua
  — Boulenger, 1893
 • Constrictor constrictor
  Griffin, 1916
 • Constrictor constrictor constrictor
  Stull, 1935
 • Boa constrictor constrictor
  Forcart, 1951
Boa constrictor
Scientific classification edit
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Reptilia
Order: Squamata
Suborder: Serpentes
Family: Boidae
Genus: Boa
Species:
B. constrictor
Binomial name
Boa constrictor

Distribution[citation needed]
Synonyms[1]
 • [Boa] Constrictor

  Linnaeus, 1758
 • [Boa] Orophias

  Linnaeus, 1758
 • Constrictor formosissimus

  Laurenti, 1768
 • Constrictor rex serpentum

  Laurenti, 1768
 • Constrictor auspex

  Laurenti, 1768
 • Constrictor diviniloquus

  Laurenti, 1768
 • Constrictor orophias

  — Laurenti, 1768
 • [Boa] constrictrix

  Schneider, 1801
 • Boa diviniloqua

  A.M.C. Duméril & Bibron, 1844
 • Boa constrictor

  Boulenger, 1893
 • Boa diviniloqua

  — Boulenger, 1893
 • Constrictor constrictor

  Griffin, 1916
 • Constrictor constrictor constrictor

  Stull, 1935
 • Boa constrictor constrictor

  Forcart, 1951

Shtrënguesi i boa-s ( Boa constrictor ), i quajtur ndryshe boa me bisht të kuq ose boa e zakonshme, është një specie e gjarprit të madh, jo helmues, me trup të rëndë që shpesh mbahet dhe edukohet në robëri. [2] [3] Shtrënguesi i boa-s është një anëtar i familjes Boidae, që gjendet në Amerikën tropikale të Jugut, si dhe në disa ishuj në Karaibe . Një element kryesor i koleksioneve private dhe shfaqjeve publike, modeli i ngjyrave të tyre është shumë i ndryshueshëm, por i veçantë. Njihen rreth nëntë nënlloje aktualisht, megjithëse disa prej tyre janë të diskutueshme. Ky artikull përqendrohet në speciet Boa shtrënguese si një e tërë, dhe në nën-speciet e emëruara B. c. shtrëngues .

Emrat e zakonshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithëse të gjitha llojet e boas

janë shtrëngues, vetëm kjo specie është referuar siç duhet si një "boa shtrenguese" - një rast i rrallë i një kafshe që ka të njëjtin emër të përbashkët anglez dhe emër binomi shkencor. (Një kafshë tjetër e tillë është dinozauri i shuar i teropodit Tyrannosaurus rex . )

Të gjitha nënllojet referohen si "boa shtrenguese", dhe janë pjesë e një grupi të larmishëm të boave të Botës së Re, të referuara si boa "me bisht të kuq", që përmbajnë specie si të ngushtuesit të boas ashtu edhe të imperatorit të shtrënguesit të boës . Brenda tregtisë ekzotike të kafshëve shtëpiake, ajo njihet gjithashtu si një "BCC", një shkurtim i emrit të tij shkencor, për ta dalluar atë nga speciet e tjera të boas si B. c. imperator ose "BCI".

Nënspeciet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tetë nënlloje të Boas shtrënguese janë përshkruar, por shumë prej tyre janë të diferencuar dobët, dhe hulumtimet e mëtejshme mund të ripërcaktojnë shumë prej tyre. Disa duket se bazohen më shumë në vendndodhje, sesa në ndryshime biologjike. [3] Imperatori i Boas është ngritur në statusin e specieve të plota, [4] si dhe Boa sigma . [5]

Ilustrimi i Boas shtrenguese (Eydoux & Souleyet 1842), sinonimuar në B. imperator
Nën speciet [6] Autor taksoni Emer i perbashket Diapazoni gjeografik Etimologjia
B. c. amarali Stull, 1932 [10] Boa e Brazili, Bolivia dhe Paraguai [7] Emri nën specifik amarali është për nder të herpetologut brazilian Afrânio Pompílio Gastos do Amaral .
B. c. shtrëngues Linnaeus, 1758 boa me bisht të kuq Amerika e Jugut
B. c. longicauda Price & Russo, 1991 Boa bishtgjatë peruan veriu i Perusë
B. c. melanogaster Langhammer, 1983 Boa ekuadoriane Ekuador [8]
B. c. occidentalis Philippi, 1873 Boa argjentinase Argjentina dhe Paraguai
B. c. orofitë Reichling, 1991 [9] Shën Lucia Boa Ishulli Shën Lucia, në Antile të Vogla [10]
B. c. ortonii Cope, 1878 Boa e Amerika e Jugut Emri nën specifik ortonii është në nder të natyralistit amerikan James Orton .
B. c. sabogë ( Barbour, 1906) Ishulli Pearl boa "Ishujt Perla" në brigjet e Panamasë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

 1. ^ a b McDiarmid RW, Campbell JA, Touré TA (1999). Snake Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference Volume 1. Washington, District of Columbia: Herpetologists' League. ISBN 1-893777-00-6 (series). ISBN 1-893777-01-4 (volume).Stampa:Page needed
 2. ^ Kruzer, Adrienne (15 maj 2018). "Snake Species Commonly Kept as Pets". The Spruce Pets (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 3. ^ Smith, Charles R. (1999). Boa constrictor (Boa constrictor). Siar Anthranir Reptiles
 4. ^ CABI Boa Constrictor "CABI", "10/5/2018"
 5. ^ Card, Daren C.; Schield, Drew R.; Adams, Richard H.; Corbin, Andrew B.; Perry, Blair W.; Andrew, Audra L.; Pasquesi, Giulia I.M.; Smith, Eric N.; Jezkova, Tereza; Boback, Scott M.; Booth, Warren (shtator 2016). "Phylogeographic and population genetic analyses reveal multiple species of Boa and independent origins of insular dwarfism". Molecular Phylogenetics and Evolution (në anglisht). 102: 104–116. doi:10.1016/j.ympev.2016.05.034. PMC 5894333. PMID 27241629.
 6. ^ Boa constrictor (TSN 209569). Integrated Taxonomic Information System.
 7. ^ "Boa constrictor Page" (në anglisht). Boa-constrictors.com. Marrë më 2010-03-15.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 8. ^ "The Boa Constrictor Subspecies – Melanogaster". Boa-subspecies.com. Marrë më 2010-03-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Reichling, Steven (1991). "The serpents of St. Lucia, Bothrops caribbae and Boa constrictor orophias". Vivarium (në anglisht). 3(3): 7–9, 22.
 10. ^ Healey, Mariah (2018). "Boa Species & Subspecies". ReptiFiles (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-03-03.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)