Boudica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mbretësha Boudica në pikturimin e John Opie

Boudica ose Boudicca ( /ˈbdɪkə/; gjithashtuBoadicea ose Boudicea /bdˈsə/, e njohur në uellsisht si Buddug (shqiptimi: ˈbɨ̞ðɨ̞ɡ)[1][2] ishte një mbretëreshë e fisit Isenien tani Norfolk në Britaninë lindore që drejtoi një kryengritje kundër forcave okupuese të Perandorisë Romake në vitin 60 ose 61 e.r. Ajo vdiq menjëherë pas dështimit të saj dhe u tha se kishte helmuar veten. Ajo konsiderohet një heroinë popullore britanike.[3]

Burri i Boudica, Prasutagus, sundoi si një aleat nominalisht i pavarur i Romës dhe e la mbretërinë e tij bashkërisht me vajzat e tij dhe perandorin romak në dëshirën e tij. Sidoqoftë, kur vdiq, testamenti i tij u injorua dhe mbretëria u aneksua dhe u mor prona e tij. Sipas Takitusit, Boudica ishte mashtruar dhe vajzat e saj u dhunuan.[4]

Në vitin 60 ose 61 e.r, kur guvernatori romak Gaius Suetonius Paulinus po bënte fushatë në ishullin Mona në bregdetin veriperëndimor të Uellsit, Boudica drejtoi Isenienët, Trinovantes dhe të tjerët në revoltë.[5] Ata shkatërruan Camulodunum (tani Colchester), më parë kryeqytetin e Trinovantes, por në atë kohë një koloni, një vendbanim për ushtarët e pushuar romak dhe vendin e një tempulli për ish-Perandorin Klaudi. Pas dëgjimit të revoltës, Suetonius nxitoi në Londinium (tani Londra), zgjidhja tregtare 20-vjeçare që ishte objektivi tjetër i rebelëve. I munguan numrat e mjaftueshëm për të mbrojtur zgjidhjen, dhe ai evakuoi dhe braktisi Londinium. Boudica drejtoi një ushtri shumë të madhe të Isenievëve, Trinovantes dhe të tjerët kundër një shkëputjeje të Legio IX Hispana, duke i mposhtur ata, dhe duke djegur Londinium dhe Verulamium.

Rreth 70,000-80,000 romakë dhe britanikë u vranë në të tre qytetet nga ata që ndiqnin Boudica,[6] shumë nga torturat.[6] Suetoni, ndërkohë, riorganizoi forcat e tij, ndoshta në West Midlands; pavarësisht se ishte shumë më i madh në numër, ai i mposhti me vendosmëri britanikët. Kriza bëri që Neroni të konsiderojë tërheqjen e të gjitha forcave romake nga Britania, por fitorja e Suetonius mbi Boudica konfirmoi kontrollin romak të krahinës. Boudica atëherë ose vrau veten për të shmangur kapjen (sipas Takitusit),[7] ose vdiq nga sëmundja (sipas Cassius Dio).[8]

Interesimi për këto ngjarje u ringjall në Rilindjen Angleze dhe çoi në famën e Boudica në epokë Viktoriane.[9] Boudica mbeti një simbol i rëndësishëm kulturor në Mbretërinë e Bashkuar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ John Davies (1993). A History of Wales. London: Penguin. fq. 28. ISBN 0-14-014581-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Fraser, Antonia (1990). The Warrior Queens. Ontario: Penguin books Canada. fq. 3.4. ISBN 0140085173. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Pruitt, Sarah (31 maj 2016). "Who was Boudica?". History.com. Marrë më 2018-01-31. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "iam primum uxor eius Boudicca verberibus adfecta et filiae stupro violatae sunt" Tacitus, Annales 14.31
  5. ^ Richard Hingley; Christina Unwin (2006). Boudica: Iron Age Warrior Queen (bot. New). Hambledon Continuum. fq. 44, 61. ISBN 978-1-85285-516-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b Tacitus, Annals 14.33
  7. ^ Tacitus, Agricola 14–16; Annals 14:29–39
  8. ^ Cassius Dio, Roman History 62:1–12
  9. ^ The Gentleman's Magazine. W. Pickering. 1854. fq. 541–. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)