Breshka afrikane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Breshka afrikane (Centrochelys sulcata), e quajtur edhe breshka sulкata, është një specie breshke që banon në skajin jugor të shkretëtirës SaharaAfrikë. Speciesshtë lloji i tretë më i madh i breshkavebotë, specia më e madhe e breshkës kontinentale dhe e vetmja specie ekzistuese në gjininë Centrochelys.

Taksonomia dhe etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i tij specifik sulcata është nga fjala latine sulcus që do të thotë "brazdë" dhe i referohet brazdave në peshoren e breshkës.

Vargmali dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I riu C. sulcata.

Breshka afrikane është vendas në shkretëtirën Sahara dhe Sahel, një ekoregjion kalimtar i kullotave gjysëm të thata, savanave dhe shkurreve me gjemba që gjenden në vendet e Burkina Faso, Republika e Afrikës Qendrore, Çad, Eritrea, Etiopi, Mali, Mauritania, Nigeri, Senegal, Arabia Saudite, Sudani, Jemeni dhe ndoshta në Somali, Algjeri, Benin dhe Kamerun. Ndoshta është zhdukur nga Xhibuti dhe Togo.[1] Në këto rajone të thata, breshka gërmon gropa në tokë për të arritur në zonat me nivele më të larta lagështie, dhe kalon pjesën më të nxehtë të ditës në këto gropa.[2] Kjo njihet si estetizim. Në të egra, ata mund të gërmojnë shumë thellë; deri në 15 m të thellë dhe 30 m të gjatë.[3] Bimë të tilla si barërat dhe succulents rriten rreth vrimave të tyre nëse mbahen me lagështi dhe në natyrë vazhdojnë të rriten që breshka të hajë nëse toka plotësohet me jashtëqitjet e saj.[2] Breshkat Sulcata të gjetura në pjesën sudaneze të vargut të tyre mund të arrijnë madhësi dukshëm më të madhe në pjekuri sesa ato të gjetura në rajone të tjera.

Madhësia dhe jetëgjatësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një breshka afrikane me një guaskë të deformuar për shkak të mungesës së kujdesit të duhur.

C. sulcata është specia e tretë më e madhe e breshkave në botë pas breshkës Galapagos, dhe breshkës gjigante Aldabra, dhe më e madhja e breshkave kontinentale.[3] Bill Branch raportoi një madhësi maksimale në natyrë si 83 cm dhe 98 kg,[3] por të tjerët thonë se ato mund të arrijnë 105 kilograms (231 lb).[4] Ata rriten nga madhësia e çeljes (2-3 in) shumë shpejt, duke arritur në 6-10 në (15-25 cm) brenda viteve të para të jetës së tyre. Ata mund të jetojnë më shumë se 70 vjet.[5]

Dietë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Breshka afrikane në kopshtin zoologjik të Las Vegas.

Breshkat sulkata janë barngrënëse. Kryesisht, dietat e tyre përbëhen nga shumë lloje barishtesh dhe bimësh, të pasura me fibra dhe shumë të ulëta në proteina. Lule dhe bimë të tjera duke përfshirë jastëkët e kaktusit mund të konsumohen. Frutat si mollët janë disi të shëndetshme për breshkën edhe pse perime të ndryshme si lakra jeshile dhe marule janë më të mira.[6]

Mbarështimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çiftëzimi.

Kopjimi bëhet menjëherë pas sezonit të shirave, gjatë muajve nga shtatori deri në nëntor.[2] Meshkujt luftojnë me njëri -tjetrin për të drejtat e mbarështimit me femrat dhe janë të zëshëm gjatë çiftëzimi.[2]

Gjashtëdhjetë ditë pas çiftëzimit, femra fillon të bredhë duke kërkuar vende të përshtatshme fole.[2] Për pesë deri në pesëmbëdhjetë ditë, katër ose pesë fole mund të gërmohen para se ajo të zgjedhë vendin e përsosur në të cilin do të vendosen vezët.[2]

Toka e lirshme nxirret nga depresioni dhe femra shpesh mund të urinojë në depresion.[2] Pasi arrin rreth 60 cm në diametër dhe 7-14 cm e thellë, një depresion i mëtejshëm, me madhësi rreth 20 cm përgjatë dhe në thellësi, do të gërmohet drejt pjesës së pasme të depresionit origjinal.[2] Puna e gërmimit të folesë mund të zgjasë deri në pesë orë; shpejtësia me të cilën gërmohet duket se varet nga ngurtësia relative e tokës.[2] Zakonisht ndodh kur temperatura e ajrit të ambientit është të paktën 27 °C.[2] Pasi foleja është gërmuar, femra fillon të lërë një vezë çdo tre minuta.[2] Kthetrat mund të përmbajnë 15-30 ose më shumë vezë.[2] Pas vendosjes së vezëve, femra mbush folenë, duke marrë një orë ose më shumë për t'i mbuluar plotësisht të gjitha.[2] Inkubacioni duhet të jetë nga 30 në 31 °C, dhe do të zgjasë nga 90 në 120 ditë.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Petrozzi, F.; Luiselli, L.; Hema, E.M.; Diagne, T.; Segniagbeto, G.H.; Eniang, E.A.; Leuteritz, T.E.J.; Rhodin, A.G.J. (2021). "Centrochelys sulcata". IUCN Red List of Threatened Species. 2021: e.T163423A1006958. doi:10.2305/IUCN.UK.2021-1.RLTS.T163423A1006958.en. Retrieved 30 July 2021.
  2. ^ a b c d e f g h i j k l m Kaplan, Melissa. (1996)African Spurred Tortoises.
  3. ^ a b c Branch, Bill (2008). Tortoises, Terrapins & Turtles of Africa (në anglisht). South Africa: Struik Publishers. fq. 128. ISBN 978-1-77007-463-7.
  4. ^ African Spurred Tortoise Arkivuar 26 tetor 2015 tek Wayback Machine Gabim te stampa Webarchive: Mungon adresa e arkivimit., Arkive
  5. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
  6. ^ Gurley, Russ (2002). The African Spurred Tortoise Geochelone sulcate in Captivity (në anglisht). ISBN 978-1-885209-25-2.