Brigadat ndërkombëtare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Brigadave Ndërkombëtare

Brigadat ndërkombëtare përbëheshin nga vullnetarë të trajnuar e rekrutuar nga Internacionalja Komuniste për të luftuar në luftën civile spanjolle në anën e Republikës Spanjolle me qeverinë e saj të zgjedhur, kundër rebelëve të kryesuar nga Franko.

Rreth 32.000 vullnetarë luftuan kundër forcave rebele nacionaliste spanjolle të udhëhequra nga gjenerali Francisco Franko dhe forcave fashiste gjermane dhe italiane.

Vështrim i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brigadat ndërkombëtare u themeluan me 9 tetor 1936. Në këtë ditë, 650 vullnetarët e parë arritën me avulloren "Ciudad de Barcelona," ne portin Alicante. Forca maksimale prej pesë me XI. të XV. Brigadave ishte caktuar në 18.000 njerëz, por që asnjëherë nuk janë arritur nga humbjet e vazhdueshme. Më shumë se gjysma e pjesës totale prej 40.000 Interbrigadistëve u vranë.Një e katërta e Brigadës erdhi nga Franca (Batalioni "Komuna e Parisit "), cila ra prej 3.000. Ka qenë gjermane por ra në 5,000 (nga të cilat 2.000, Batalioni Thalmann batalini Edgar Andre në XI. Brigadave) dhe 1.400 austriakë (Batalionit shkurt 12), Italia 4.000 ([[] Garibaldi Batalionit]), 1.500 Kanadezët (Mackenzie-Papineau Batalionit, XV. Brigadave), 3.000 amerikanëve ( Abraham Lincoln Batalionit dhe George Uashington batalionit, XV. Brigadave), 800 zviceran dhe përfaqësuar 1500-2000 Czechoslovaks në brigadat. Edhe nga shumë vende të tjera u bashkuan me vullnetarët e Brigadave ndërkombëtare, të tilla si apo edhe një grup i luftëtarëve kineze dhe 300 hebrenjve nga britanik Mandati i Palestinës, si Kurt Goldstein (dokumentuar në Judenjtë television300 WDR kundër Franko).

Moderuar të pajisura dobët dhe e kufizuar në mënyrë plotësuese nga problemit të gjuhës, të Interbrigadisten, n si Elite Gardës kuptuar shumë dobësi të kompensohet nga Enthusiasm. Qysh si 5 nëntor 1936 sulmuar 1 Batalioni i Brigadave ndërkombëtare me sukses në betejën për të Madridit. Më 3 mars 1937 solli Brigadave ndërkombëtare në të Musolini dërgoi në Spanjë ekspeditës ForceGuadalajara një humbje dërrmuese.

Numri themeluar Emri Bataljoni përbërja nacionale
XI tetor 1936 Thälmann 1. Thälmann
2. Edgar André
3. Hans Beimler
4. 12. Februar
gjermanë
skandinavë
austriakë
XII nëntor 1936 Garibaldi 1. Garibaldi
2.-4. spanisch-italienische Bataillone ohne Namensgebung
italianë
XIII dhjetor1936 Dombrowski 1. Jaroslaw Dombrowski
2. Tschapajew
3. Mathias Rakosi
4. Adam Mickiewicz
polnisch/russisch
bullgarë
ungarezë
jugosllavë
XIV dhjetor 1936 Marseillaise 1. Commune de Paris
2. Henri Viulemin
3. Henri Barbusse
4. Pierre Brachet
5. 6 de febrero
francezë
XV korrik 1937 Lincoln/Washington 1. Abraham Lincoln
2. George Washington
3. Mackenzie-Papineau
US-amerikanë
kanadezë
britanikë
irlandezë
Monument për luftëtarët e Spanjës në Gjermani

Rrymat e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kapitull i errët i Brigadave ndërkombëtare janë të staliniste purges, ku Brigadave ndërkombëtare ishin të përfshirë si autorë dhe si viktima. Brigadave ndërkombëtare u fillim një koleksion i Anti-fashiste e qëndrimeve të ndryshme politike dhe fetare, ata ishin në kohë nga materiali dhe sidomos riarmatosje ideologjik nga Bashkimin Sovjetik për një mjet i politikës së jashtme Stalin. Duke filluar maj 1937 filloi lufta midis staliniste- Komuniste grupe dhe anarkistët për epërsi në Spanjisht Republika. Stalinists shkoi kundër të ashtu-quajtur "dissenters link" (pa përfshirë vetëm Anarchism anarkist, por Trotskyist, etj), të cilat ata mund të vënë duart e tyre para, dhe e udhëhequr nga ekzekutimin nga. Ky ashtu-quajtur "vrasje shoku" në historinë e kapitullit të Luftës civile spanjolle ishte e pranuar në heshtje [shpikur nga anti-fashist heroi patos [gjermane Republika Demokratike | Lindje]] përfaqësimin e Interbrigades, memorie e saj pothuajse krejtësisht spastruan.

Konflikte brenda grupeve të luftonin në anën republikane janë parë kundër sfondit të strategjive të ndryshme në luftën kundër fashizmit evropian. Përderisa Partia Komuniste e Spanjës dhe Bashkimit Sovjetik për një aleancë të pjesshme me borgjez ose Social Demokrate forcat ([[shtuna [Front]] politikave), qëndroi për anarkistë, të krahut të majtë-socialist dhe Trotskyist grupeve shoqërore revolucion në dukshëm.

Statusi juridik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1938 britanike dhe Republika frëngjisht, spanjisht detyruar ata të shpërndarë këtë organizatë atje. Luftëtarëve ishin aq pro forma, nenshtetesine spanjolle, dhe ishin të përfshira në ushtrinë e rregullt në spanjisht.

Fati i luftëtareve ne Luftë Civile Spanjolle[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë prej tyre, sidomos gjerman dhe austriak të cilët u larguan masakrat e fashistëve të Franco përtej kufirit në Francë. Atje ata u informuan mbi fluturojnë dhe kampet e improvizuara paraburgimi vendosur përgjatë bregut mesdhetar frëngjisht (p.sh. në Saint-Cyprien (Pyrenees-Orientales), Agde dhe Argelès-sur-Mer), ku ata e parë kishte të fle në terren lakuriq. Autoritetet frëngjisht, ata paraqiten zgjedhjen të qëndrojnë në paraburgim, ose për t'u kthyer në Gjermani. Shumë u shpërndanë pas pushtimit gjerman të Francës, në qershor 1940 në përputhje me § 19 armëpushim Marrëveshje në kamp transit Drancy në Gjermani. Në perandori gjerman, ata ishin të vendosur në kampet e përqendrimit, kampin e përqendrimit të Dachau (Interbrigadistenblock) dhe për Aushvic, i cili shumë e theredSpaniards nuk ka mbijetuar.

Në kampet internment në Spanjë gjatë Brigadës Franko ishin kryer nga 1938 - me mbështetje nazist - ideologjie të motivuar racor eksperimente mjekësore, deformime fizike dhe psikologjike të dyshuar se kudo në mbështetësit e "Marksiste" duhet zbuluar.

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

shih edhe: Category: Personi Luftës Civile Spanjolle

Kënga e Brigadave Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne, lindur në atdheun e largët, / e mori me asgjë, por urrejtje në zemrat e tyre.

Por ne nuk kemi humbur në shtëpi, / home uns're sot para se të Madridit.
Por ne nuk kemi humbur në shtëpi, / home uns're sot para se të Madridit.
Spanjë Brothers steh'n në barricade. / Vëllezërit shortness janë ndërtuesit dhe proletare.
Forward, International Brigadës! Lartë flamurin e solidaritetit!
Forward, International Brigadës! Lartë flamurin e solidaritetit!
Nderi lirinë e Spanjës tani quhet uns're. / Zemra jonë është e ndërkombëtare.
Gjuetia djalli, Legjionin e Huaj, / gjueti në banditë det Përgjithshëm.
Gjuetia djalli, Legjionin e Huaj, / gjueti në banditë det Përgjithshëm.
Dreaming tashmë në Madrid në paradë, / por ne kemi qenë tashmë atje, ai erdhi shumë vonë.
Forward, International Brigadës! ...
Me armë, bomba dhe granata / A parazitë gutted.
Clear vendin e banditë dhe Pirates / Vëllezërit në Spanjë, sepse ju është vend!
Clear vendin e banditë dhe Pirates / Vëllezërit në Spanjë, sepse ju është vend!
Llum fashiste nuk ka mëshirë / nuk ka mëshirë për qen, i cili na tregon!
Forward, International Brigadës! ...

(Melody nga Rafael Espinosa dhe Carlos Palacio, teksti nga Erich Weinert)

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Angela Berg:Brigadave ndërkombëtare gjatë Luftës Civile Spanjolle 1936-1939. Plain-Verlag, Essen 2005. ISBN 978-3-89861-418-4
  • Peter Huber, Ralph Hug:Spanienfreiwilligen zvicerane. Biografike Guide.Zed, Zürich 2009 ISBN 978-3-85869-390-7
  • Hans Landauer, në bashkëpunim me Erich Hackl:Encyclopedia of spanjisht Luftës Civile të Austrisë 1936-1939. Theodor Kramer Gesellschaft, Wien 2003, ISBN 3-901602-18-6
  • Florian Legner (ed.):Solidaridad. Gjermanisht në spanjisht Luftës Civile. Forward libër, Berlin 2006. ISBN 3-86602-455-X
  • Patrik von zur Mühlen:Spanja ishte shpresa e tyre. majtë gjermane gjatë luftës civile spanjolle, 1936-1939. Verlag Neue Gesellschaft, Bonn 1983 ISBN 3-87831-375-6

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]