Jump to content

Buethwiller

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bytvajler
Bütweiler (Gjermanisht)
Komunë
Bashkia dhe shkolla në Bytvajler
Bashkia dhe shkolla në Bytvajler
Stema Bytvajler
VendiFranca
RajoniGrand Est
DepartamentiHaut-Rhin
QarkuAltkirch
KantoniMasevaux-Niederbruck
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Erik Bringel[1]
Sipërfaqja
1
3.840 km2 (1.483 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
267
 • Dendësia70/km2 (180/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
68057 /68210
Lartësia279–317 m (915–1,040 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Buethwiller ( shqiptimi frëngjisht[bytvilɛʁ]  ( dëgjoni) ; Shqip: Bytvajler ; gjermanisht: Bütweiler ) është aktualisht një komunëdepartamentin Haut-Rhin në AlsaceFrancën verilindore.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.