Camila Mendes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Camila Mendes
Mendes në 2019
U lind në
Camila Carraro Mendes

(1994-06-29) 29 qershor 1994 (29 vjeç)
ShkollimiNew York University
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2012–sot

Camila Carraro Mendes[1] (lindur më 29 qershor 1994)[1] është një aktore amerikane. Ajo bëri debutimin e saj duke portretizuar Veronica Lodge në serialin dramatik të adoleshentëve të CW Riverdale (2017–2023), për të cilin ajo fitoi çmimin Teen Choice në 2017.[2] Ajo është shfaqur në komedinë romantike The New Romantic (2018), filmat origjinalë të Netflix The Perfect Date (2019), Dangerous Lies (2020) dhe Do Revenge (2022), si dhe në komedinë fantastiko-shkencore në Hulu Palm Springs (2020).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mendes lindi më 29 qershor 1994, në Charlottesville, Virxhinia, [3] nga prindër brazilianë. Babai i saj,Victor Mendes, është një drejtues biznesi dhe nëna e saj, Gisele Carraro, është stjuardesë. Ajo ka edhe një motër më të madhe. [1][4] Menjëherë pas lindjes së saj, ajo u transferua në Atlanta, Xhorxhi, më pas u kthye në Virxhinia dhe më pas në Orlando, Florida.[5] Për shkak të punës së babait të saj dhe më vonë divorcit të prindërve, ajo u zhvendos 16 herë duke u rritur, por kryesisht jetonte në Florida. [6] Në moshën 10-vjeçare, ajo jetoi në Brazil për një vit.[6] Mendes mori pjesë në programin e Arteve të Bukura në Shkollën Amerikane të Trashëgimisë në Plantation, Florida, duke u diplomuar në 2012.[7] Në maj të vitit 2016, Mendes u diplomua në Shkollën e Arteve Tisch të Universitetit të Nju Jorkut.[8][9]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna e parë e aktrimit të aktores Mendes ishte një reklamë për IKEA.[10] Në vitin 2016, Mendes u luajt si "gjimnazistja bindëse e vitit të dytë" Veronica Lodge në serialin dramatik për adoleshencë të The CW, Riverdale, një serial subversiv të Archie Comics.[11] Mendes u përfaqësua nga Organizata Carson Kolker, e cila më vonë u ndryshua në CAA.[8]

Mendes bëri debutimin e saj në filmin artistik si Morgan në The New Romantic, i cili u shfaq premierë në Festivalin SXSW në mars 2018.[12] Në të njëjtin muaj, Mendes iu bashkua kastit të komedisë romantike The Perfect Date.[13] Ky film u publikua më 12 prill 2019 në platformën Netflix.[14] Në vitin 2019 u shfaq premierë filmi Coyote Lake, në të cilin Mendes luan rol kryesor. Në vitin 2020 ajo u shfaq në komedinë fantastiko-shkencore të vlerësuar nga kritikët Palm Springs, e cila u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Sundance dhe u publikua atë korrik në Hulu.[15] Ajo më pas u bë titullar i filmit thriller të Netflix, Dangerous Lies, i lëshuar në të njëjtin vit.

Në 2024, Mendes luajti rolin e një praktikanteje në industrinë e artit si pjesë e filmit UpgradedAmazon Prime.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Camila Mendes". Biography (A&E Networks) (në anglisht). 17 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2021. Marrë më 26 korrik 2021.
 2. ^ Hatchett, Keisha (12 korrik 2017). "Teen Choice Awards Reveals Full List of Nominees". TV Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2017. Marrë më 12 korrik 2017.
 3. ^ "Camila Mendes". TV Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 6 maj 2017.
 4. ^ "Camila Mendes Biography". TV Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2021. Marrë më 19 gusht 2021.
 5. ^ Rodriguez, Priscilla (6 prill 2017). "Meet Camila Mendes, the Brasilia Bringing 'Riverdale's' Latina Veronica Lodge to Life". Latina (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2017. Marrë më 6 maj 2017.
 6. ^ a b Flaherty, Keely (28 shkurt 2017). "Meet TV's New Blair Waldorf". BuzzFeed (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2021. Marrë më 20 mars 2017.
 7. ^ "Heritage Fine Arts Alumni: Where are they now?". iPatriotPost (në anglisht). 1 prill 2020. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2021. Marrë më 5 dhjetor 2021.
 8. ^ a b Sun, Rebecca (16 maj 2016). "CAA Signs 'Riverdale' Star Camila Mendes (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2017. Marrë më 20 mars 2017.
 9. ^ Demaria, Meghan (24 shkurt 2017). "Camila Mendes Is Not Here To Fit Your Latina Stereotype". Refinery29 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2018. Marrë më 24 shkurt 2017.
 10. ^ "Camila Mendes Shines in the New TV Series "Riverdale" Based on Archie Comics". Da Man (në anglisht). 8 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2017. Marrë më 20 mars 2017.
 11. ^ Andreeva, Nellie (26 shkurt 2016). "'Riverdale' CW Pilot Finds Veronica". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2016. Marrë më 26 shkurt 2016.
 12. ^ Ramos, Dino-Ray (27 shkurt 2018). "'The New Romantic' Clip: A Struggling College Graduate Becomes A Sugar Baby In SXSW Comedy". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2021. Marrë më 20 maj 2018.
 13. ^ Galuppo, Mia (27 mars 2018). "'Riverdale' Actress Camila Mendes, Matt Walsh to Star in 'The Stand-In'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2020. Marrë më 20 maj 2018.
 14. ^ Torres, Alejandra (26 mars 2019). "Camila Mendes stars in Netflix's 'The Perfect Date'". HOLA USA (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2019. Marrë më 28 mars 2019.
 15. ^ Potts, Mark (27 janar 2020). "Andy Samberg, Camila Mendes and Cristin Milioti talk new movie 'Palm Springs'". The Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2020. Marrë më 12 korrik 2020.