Camilo Cienfuegos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Camilo Cienfuegos 1959

Camilo Cienfuegos Gorriarán (* 6 shkurt 1932 ne Havanna, Kuba ; † 28 tetor 1959 në një rast aksidenti ne oqean midis Camagüey dhe Havanna, Kuba) ka qene një revolucionar kuban.

Camilo Cienfuegos ka qene krahas Ernesto „Che“ Guevara, Fidel dhe Raúl Castro një nga udhëheqësit revolucionare dhe drejtuesit e Guerillave te „Levizja e 26. korrikut“ respektivisht Ushtria guerilase kundër regjimit te Batista.