Carl Sandburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Carl Sandburg
Carl Sandburg NYWTS.jpg
Sandburg më 1955
Ditëlindja:6 janar 1878
Vendlindja:Galesburg, Illinois Flag of United States.svg SHBA
Ditëvdekja:22 korrik 1967
Vendvdekja:Flat Rock, Henderson County, North Carolina
Kombësia:Amerikan
Zhanri:poet, biograf, gazetar

Carl August Sandburg (6 janar 1878 - 22 korrik 1967) ishte një poet amerikan, shkrimtar, dhe redaktor i cili fitoi tri Çmime Pulitzer, dy për poezi dhe një për biografi të Abraham Lincolnit. Gjatë jetës së tij, Sandburg, ishte konsideruar gjerësisht si "si një figurë e madhe në letërsinë bashkëkohore," sidomos për vëllimet me vargje të përzgjedhura, duke përfshirë Chicago Poems (1916), Cornhuskers (1918), dhe Smoke and Steel (1920).[1] Ai ka gëzuar epitrtin "poet i pakrahasueshëm i apelit në ditën e tij, sepse gjerësia me përvojat e tij, ndoshta lidhet me aq shumë fillesa të jetës amerikane ", dhe në vdekjen e tij më 1967, Presidenti Lyndon B. Johnson për te ka thenë se" Carl Sandburg ishte më shumë se poet me forcën e gjeniut, ishte më shumë se zëri i Amerikës, Ai ishte Amerika."[2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Carl Sandburg, në këtë shtëpi kishte një dhomë me qira, ku jetoi për tre vjet, kur ai shkroi poemën e famshme "Chicago". Ajo është tani një pikë referimi në Chicago

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gjuhën shqipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Danilov, Victor (26 shtator 2013). Famous Americans: A Directory of Museums, Historic Sites, and Memorials (në anglisht). Scarecrow Press. fq. 198. Marrë më janar 6, 2015.
  2. ^ Callahan, North (1 tetor 1990). Carl Sandburg: His Life and Works (në anglisht). Pennsylvania State University Press. fq. 233. ISBN 978-0271004860. Marrë më janar 7, 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]