Carl Sandburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Carl Sandburg
Sandburg më 1955
U lind më6 janar 1878
Galesburg, Illinois SHBA
Vdiq më22 korrik 1967
Flat Rock, Henderson County, North Carolina
KombësiaAmerikan
Gjinitë letrarepoet, biograf, gazetar

Carl August Sandburg (6 janar 1878 - 22 korrik 1967) ishte një poet amerikan, shkrimtar, dhe redaktor i cili fitoi tri Çmime Pulitzer, dy për poezi dhe një për biografi të Abraham Lincolnit. Gjatë jetës së tij, Sandburg, ishte konsideruar gjerësisht si "si një figurë e madhe në letërsinë bashkëkohore," sidomos për vëllimet me vargje të përzgjedhura, duke përfshirë Chicago Poems (1916), Cornhuskers (1918), dhe Smoke and Steel (1920).[2] Ai ka gëzuar epitrtin "poet i pakrahasueshëm i apelit në ditën e tij, sepse gjerësia me përvojat e tij, ndoshta lidhet me aq shumë fillesa të jetës amerikane ", dhe në vdekjen e tij më 1967, Presidenti Lyndon B. Johnson për te ka thenë se" Carl Sandburg ishte më shumë se poet me forcën e gjeniut, ishte më shumë se zëri i Amerikës, Ai ishte Amerika."[3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Carl Sandburg, në këtë shtëpi kishte një dhomë me qira, ku jetoi për tre vjet, kur ai shkroi poemën e famshme "Chicago". Ajo është tani një pikë referimi në Chicago

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gjuhën shqipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ name=autobio2939>Sandburg, Carl (1953). Always the Young Strangers. New York: Harcourt, Brace and Company. fq. 29, 39. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Sandburg's father's last name was originally "Danielson" or "Sturm". He could read but not write, and he accepted whatever spelling other people used. The young Carl, sister Mary, and brother Mart changed the spelling to "Sandburg" when in elementary school.
  2. ^ Danilov, Victor (26 shtator 2013). Famous Americans: A Directory of Museums, Historic Sites, and Memorials (në anglisht). Scarecrow Press. fq. 198. Marrë më 6 janar 2015.
  3. ^ Callahan, North (1 tetor 1990). Carl Sandburg: His Life and Works (në anglisht). Pennsylvania State University Press. fq. 233. ISBN 978-0271004860. Marrë më 7 janar 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]