Carlos Mencia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mencia më 2011

Ned Arnel Mencía njohur si Carlos Mencia lindi më 22 tetor të vitit 1967San Pedro Sula, HondurasShBA-ve. Është një komedian, poet dhe aktor amerikan. Mencia ka shoun e vet në Comedy Central që njihet me emrin Mind of Mencia (sqt. Mendja e Mencias).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mencia në lindje u emërua si Ned Arnel Mencía,[1] fëmiu i shtatëmbëdhjetë (17) nga tetëmbëdhjetë (18) fëmijë në San Pedro Sula, Honduras lindi më 22 tetor të vitit 1967. Babai i tij Roberto Holness është nga Honduras, kurse nëna e tij Magdelena Mencia është nga Mexico. Ai u rrit në Los Anxheles, Kaliforni nga xhaxhai i tij Pablo Mencia. Me ndihmën e familjes gjatë rinisë njohur si Ned Holness ai arriti të mbaroj shkollën shkëlqyeshëm duke qenë larg bandave. Ai filloi studimet në inxhinierinë elektrike në California State UniversityLos Angeles, por i la studimet herët për të vazhduar në komedi pas një performance të suksesshme në mbrëmjen open micThe Laugh Factory.

Mencia gjithashtu ka një vëlla më të madhe njohur si Joseph Mencia i cili është co-organizatorë i shout Mind of Mencia.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mencia arriti suksesë të shpejtë në shoun e njohur në Los Anxheles, The Comedy Store. Kjo e bën të marrë pjesë në The Arsenio Hall Show dhe në Buscando Estrellas, ku arrin titullin "International Comedy Grand Champion" ¢[[Gjuha shqipe|sq.]:"Kampioni i Madhë Ndërkombëtarë i Komedisë"). Pastaj në vitin 1994 Mencia u zgjedh të organizojë shoun komedik [Home Box Office|HBO's]], Loco Slam.

Mencia lë pas Loco Slam duke marrë përsipër shoun Funny is Funny!Galavision në vitin 1998. Ai vazhon suksesin e tij në komedi duke përfshië edhe turenun e vitit 2001 sëbashku më Freddy Soto dhe Pablo Francisco, ky turne njihej si "The Three Amigos."

Pas publikimit të albumit të tij komik nga Warner Records njohur si Take A Joke America, Mencia shfaqi shfaqejn e tij të shkëputjes në Comedy Central Presents në vitin 2002.

Gjat këtyre vitetve karriera e tijë fillon të bie. Gjat kësaj kohe kishte disa role si mysafir në Moesha dhe The Shield, dhe pjesmarrja në filminand Outta Time dhe filmin e vizatuar The Proud Family.

Në fund të vitit 2004, Comedy Central filloi bisedimet me Carlos Mencia për një program të tijin personal. Në mars të vitit 2005 Comedy Central i ndau gjysmë ore Mencia-s pësh shoun e tij Mind of Mencia. Ky shou arriti sukses mesatarë në sezonin e tij të parë, dhe u rikthye në sezonin e dytë gjat vitit 2006 duke arritur suksesin e të qenit programi i dytë me i vlerësuar në Comedy Central gjatë atij viti dhe në sezonin e tretë.

Revista Maxim kohëve të fundit emëroi Mencian si komediani i 12 më i keqë i tëgjitha kohërave, gjithashtu shikuesit televiziv e votuan si i dyti (2) nga Top 25 "Ringiritur" në Comedy Central gjat vitit 2006 në "Stand Up Showdown."

Komedia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akuzat për plagjiaturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trivia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Take a Joke America (2001)
  • America Rules (2002)
  • Unmerciful (2003)
  • Not for the Easily Offended (2003)
  • Down to the Nitty Gritty (2004)
  • Mind of Mencia (2005)
  • No Strings Attached (2006)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mencia Carlos Mencia[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.