Jump to content

Castelnau-d'Aude

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kastelriu i Audës
Castèlnòu d'Aude (Ocitanisht)
Castelnau-d'Aude (Frëngjisht)
Pamje nga Kastelriu i Audës
Pamje nga Kastelriu i Audës
Stema Kastelriu i Audës
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2021-2026) Gilles Barthes
Sipërfaqja
1
7.380 km2 (2.849 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
500
 • Dendësia68/km2 (180/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Castelnau-d'Aude ( shqiptimi frëngjisht[kastɛlno dod]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Castèlnòu d'Aude ; Shqip: Kastelriu i Audës ) është një komunëdepartamentin AudeFrancën jugore.

Fshati është i baraslarguar midis qyteteve Karkasonë dhe Narbonë në hijen e Maleve të Zeza dhe i rrethuar nga vreshta. Një parajsë rurale, fshati mbetet i pazbuluar nga shumë turistë jashtë rajonit.

Prodhimi i verës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi i verës ka vazhduar si traditë në këtë zonë të Francës për shekuj me radhë, dhe fshati është i rrethuar nga hardhi rrushi që shkëlqejnë në dritën e jashtëzakonshme të artë për të cilën ky rajon është i famshëm.

Kastelriu mban një familje të shkëlqyer verëbërësish, Roland dhe Anne-Marie Coustal, të cilët bëjnë verë me emrin Terres Georges. Shkalla e moderuar e prodhimit lejon që i gjithë procesi të kryhet me dorë. Shumë prej verërave nga kjo shpellë kanë fituar çmime në festivalet kryesore evropiane të verës franceze. Shpella është e hapur për publikun për seanca degustimi me prodhuesit e verës të martën dhe të enjten në mbrëmje.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962299—    
1968338+13.0%
1975315−6.8%
1982289−8.3%
1990335+15.9%
1999362+8.1%
2008448+23.8%