Cengiz Çandar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Cengiz Çandar (lindi më 1948) është një gazetar turk, kolumnist i vjetër dhe një ekspert i Lindjes së Mesme. Ai është autori i librit më të shitur Mezopotamya Ekspresi- Bir Tarih Yolculugu (Mesopotamia Express- Një Udhëtim në Histori) (2012), i cili është përkthyer në gjuhë të ndryshme.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai përfundoi shkollën e mesme Talas American College in Talas, Kajseri dhe shkollën e lartë tek Tarsus American CollegeTarsus, Mersin.[1] Çandar diplomoi në Universitetin e Ankarasë më 1970 dhe morri diplomën Bachelorshkenca politike dhe marrëdhënie ndërkombëtare.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai e filloi karrierën e tij si gazetar në vitin 1976 për gazetën Vatan pasi jetoi në Lindjen e Mesme dhe Evropë për shkak të kundërshtimit të tij ndaj regjimit në Turqi pas ndërhyrjes ushtarake në vitin 1971.[2] Duke qenë ekspert në Lindjen e Mesme (Liban dhe Palestinë) dhe Ballkan (Bosnje dhe Hercegovina), Çandar punoi për Agjencinë e Lajmeve Turke dhe për gazetat kryesore turke Cumhuriyet, Hürriyet, Sabah, Referans[3] dhe Güneş si korrespodent lufte. Aktualisht, ai është një kolumnist i vjetër për Radikal.[4] dhe Al-Monitor.[5]

Çandar shërbeu si këshilltar special për politikën e jashtme të presidentit turk Turgut Özal midis 1991 dhe 1993. Ai ishte udhëheqësi në vendosjen e marrëdhënieve midis presidencës turke dhe udhëheqjes kurde të Irakut (1991) që çoi njohjen e Jalal Talabani dhe Masoud Barzani në Turqi. Ai ishte gjithashtu i përfshirë në mënyrë aktive në politikën e Ballkanit, veçanërisht gjatë trazirave etnike në Ballkan midis 1993 dhe 1995. Në vitin 1998, ai ishte ndër gazetarët e njohur që i janë nënshtruar një fushate agresive për shpifje nga ushtria.[6][7] Midis 1999 dhe 2000, ai bëri punë kërkimore në temën "Turqia e Shekullit 21" si Studiues i Politikave Publike në Woodrow Wilson International Center for Scholars dhe një anëtar i lartë në Institutin e Shteteve të Bashkuara për Paqe.[8] Përshkrimi i tij i ngjarjeve të vitit 1998 në Turqi si një "grusht shteti post-modern".[9] Çandar është një nga intelektualët turq që ka njohur gjenocidin armen duke lëshuar një falje për "katastrofën e madhe të vitit 1915". Teksti i faljes ishte "Ndërgjegjja ime nuk e pranon pandjeshmërinë e treguar ndaj dhe mohimin e katastrofës së Madhe, të cilës iu nënshtruan armenët osmanë në vitin 1915. Unë e refuzoj këtë padrejtësi dhe për pjesën time, unë bashkpjesoj me ndjenjat dhe dhimbjen e vëllezërit dhe motrat e mia armene. Unë u kërkoj falje atyre."[10] Në vitin 2007, ai dënoi autoritetet për privimin e Aghtamar nga e kaluara e saj armene duke e riemëruar atë në "Akdamar".[11][12][13]

Ai ka dhënë mësim në Istanbul Bilgi University (1997-1999), Istanbul Kültür University (2002-2010), Özyegin University (2011). Ai është një komentues i shpeshtë në lidhje me Turqinë, çështjen kurde dhe çështjet e Lindjes së Mesme në gazeta ndërkombëtare dhe në televizion dhe ligjërata globalisht në universitete duke përfshirë në Universitetin e Harvardit,[14] Bostonit dhe Universitetin e Oksfordit.[15]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Author biography at İz publications (turqisht)
 2. ^ Çandar, Cengiz (tetor 2000). "A Turk in the Palestinian Resistance". Journal of Palestine Studies (në turqisht). University of California Press. 30 (1): 68–82. doi:10.1525/jps.2000.30.1.02p01086.
 3. ^ Contributions at Referans Arkivuar 16 dhjetor 2010 tek Wayback Machine (turqisht)
 4. ^ "Cengiz Çandar artık Radikal'de". Radikal (në turqisht). 30 gusht 2008. Marrë më 2008-08-30.
 5. ^ http://www.al-monitor.com/pulse/tr/contents/authors/cengiz-candar.html
 6. ^ http://articles.philly.com/2000-12-19/news/25580644_1_modern-turkey-cengiz-candar-nato-member
 7. ^ http://articles.latimes.com/2000/nov/06/news/mn-47911
 8. ^ "Documents and Papers: Commentaries". Southeast Europe Project (në anglisht). Woodrow Wilson International Center for Scholars. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2008-10-27. Marrë më 2008-07-27.
 9. ^ Çandar, Cengiz (27 qershor 1997). "Post-modern darbe". Sabah (në turqisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 nëntor 2010. Marrë më 2008-07-27.
 10. ^ http://massispost.com/2015/09/turkish-intellectuals-who-have-recognized-the-armenian-genocide-fikret-baskaya/
 11. ^ Çandar, Cengiz (30 mars 2007). "The so-called 'Akdamar museum'". Turkish Daily News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 shtator 2007. Marrë më 2008-07-01.
 12. ^ Çandar, Cengiz. "Ahtamar Kilisesi ya da sözde Akdamar Müzesi", Hürriyet, 29 mars 2007 (turqisht)
 13. ^ Çandar, Cengiz (23 mars 2007). "Beyazdamar kilisesi ve diğerleri". Agos (në turqisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 shtator 2007. Marrë më 8 nëntor 2019.
 14. ^ https://ces.fas.harvard.edu/#/events/3435
 15. ^ http://www.sant.ox.ac.uk/research-centres/middle-east-centre/past-events