Chalon-sur-Saône

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Chalon-sur-Saône
Komunë
noform
Pamje nga Chalon-sur-Saône
Vendndodhja
Chalon-sur-Saône is located in Franca
Chalon-sur-Saône
Chalon-sur-Saône

Koordinatat: 46°46′50″V 4°51′10″L / 46.78056°V 4.85278°L / 46.78056; 4.85278

Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Bourgogne-Franche-Comté
Departamenti Saône-et-Loire
Qarku Arrondissement Chalon-sur-Saône
Kantoni 4 cantons
Ndërbashkësia Le Grand Chalon
Kryetari Gilles Platret
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15.22 km2
Lartësia 172-191 m (m.n.d.)
Popullsia 44,985 banorë
Dendësia 2,956 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 71100
INSEE 71076
Koordinatat 46° 46′ 50″ Veri

4° 51′ 10″ Lindje

Faqja Zyrtare www.chalon.fr


Chalon-sur-Saône është komunë në departamentin Saône-et-Loire në rajonin Bourgogne-Franche-Comté në lindje të Francës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chalon-sur-Saône ndodhet në jug të rajonit Bourgogne-Franche-Comté dhe ndodhet në lumin Saône.

Ngjarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çdo vit në muajin korrik, komuna mban një festival ndërkombëtarë të artistëve e cila quhet Chalon dans la Rue' (Chaloni në rrugë). Mbi katër ditë, artistët prej Evropës vijnë në rrugët e komunës.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]