Chalon-sur-Saône

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Komunë në Francë Chalon-sur-Saône është komunë në departamentin Saône-et-Loire në rajonin Bourgogne-Franche-Comté në lindje të Francës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chalon-sur-Saône ndodhet në jug të rajonit Bourgogne-Franche-Comté dhe ndodhet në lumin Saône.

Ngjarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çdo vit në muajin korrik, komuna mban një festival ndërkombëtarë të artistëve e cila quhet Chalon dans la Rue' (Chaloni në rrugë). Mbi katër ditë, artistët prej Evropës vijnë në rrugët e komunës.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]