Novara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Novara është kryeqyteti i provincës Novara në rajonin e Piemonte në veriperëndim të Italisë, në perëndim të Milanos . Me 101,916 banorë (më 1 janar 2021), është qyteti i dytë më i populluar në Piemonte pas Torinos . Është një udhëkryq i rëndësishëm për trafikun tregtar përgjatë rrugëve nga Milano në Torino dhe nga GenovaZvicër . Novara shtrihet midis lumenjve Agogna dhe Terdoppio në verilindje të Piemonte, 50 km (31 mi) nga Milano dhe 95 km (59 mi) nga Torino.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novara u themelua rreth vitit 89 para Krishtit nga Romakët, kur Galët vendas morën nënshtetësinë romake. Emri i saj është formuar nga nëntori, që do të thotë "i ri", dhe Aria, emri që Gaulët Cisalpine përdorën për rajonin përreth.

Novaria e lashtë, e cila daton në kohën e Ligurëve dhe Keltëve, ishte një municipium dhe ndodhej në rrugën nga Vercellae ( Vercelli ) në ( Mediolanum ) Milano. Pozicioni i tij në rrugët pingule (ende i paprekur sot) daton në kohën e romakëve. Pasi qyteti u shkatërrua në 386 nga Magnus Maximus për mbështetjen e rivalit të tij Valentinian II, ai u rindërtua nga Theodosius I. Më pas, ajo u pushkatua nga Radagaisus (në 405) dhe Attila (në 452).

Nën Lombardët, Novara u bë një dukat; nën Charles the Fat, një kont. Novara erdhi për të gëzuar të drejtat e një qyteti të lirë perandorak . Në 1110, ajo u pushtua nga Henri V dhe u shkatërrua, por në 1167 u bashkua me Lidhjen Lombard . Në fund të shekullit të 12-të, ajo pranoi mbrojtjen e Milanos dhe u bë praktikisht një dominim i Visconti-ve dhe më vonë i Sforza- s. Në Betejën e Novara-s në 1513, mercenarët zviceranë që mbronin Novarën për Sforzas të Milanos shpartalluan trupat franceze që rrethonin qytetin. Kjo disfatë i dha fund pushtimit francez të Italisë në Luftën e Lidhjes së Kambrait .

Në 1706, Novara, e cila kohë më parë i ishte premtuar nga Filippo Maria Visconti Amadeus VIII të Savojës, u pushtua nga trupat Savojar. Me paqen e Utrehtit, qyteti, së bashku me Milanin, u bënë pjesë e Perandorisë Habsburge . Pas pushtimit të saj në 1734, Novara kaloi, në vitin e ardhshëm, në Shtëpinë e Savojës .

Pas fushatës së Napoleonit në Itali, Novara u bë kryeqyteti i Departamentit të Agogna-s, por më pas u ricaktua në Shtëpinë e Savojës në 1814. Në 1821, ishte vendi i një beteje në të cilën trupat e rregullta sardenë mundën liberalët kushtetues piemonteze. Në Betejën edhe më të madhe të Novarës në 1849, ushtria sardineze u mund nga ushtria austriake e Field Marshall Joseph Radetzky von Radetz . Kjo disfatë çoi në abdikimin e Charles Albert të Sardenjës dhe në pushtimin e pjesshëm të qytetit nga austriakët . Humbja e Sardenjës mund të shihet si fillimi i lëvizjes së bashkimit italian .

Një dekret i vitit 1859 krijoi provincën e Novara-s, e cila më pas përfshinte provincat e sotme Vercelli, Biella dhe Verbano-Cusio-Ossola .

Qyteti i Novara kishte një popullsi prej 25,144 në 1861. Industrializimi gjatë shekullit të 20-të solli një rritje të popullsisë së qytetit në 102,088 në 1981. Popullsia e qytetit ka ndryshuar pak në vitet në vijim.

Oscar Luigi Scalfaro, ish- president i Italisë dhe senator i përjetshëm italian, lindi në Novara në vitin 1918.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Francesco A. Bianchini (1828). Le cose rimarchevoli della città di Novara. Girolamo Miglio. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Carlo Morbio (1841). Storia della città e diocesi di Novara. Storie dei municipi italiani (në italisht). Milan: Manini. OCLC 758844008.
 • Giuseppe Lenta, red. (1856), Guida di Novara e suoi uniti con almanacco Novarese (në italisht), Novara, hdl:2027/uiuo.ark:/13960/t5bc57217{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Giuseppe Garone (1865). I reggitori di Novara. Francesco Merati. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "Novara". Nuova Enciclopedia Italiana (në italisht). Vëll. 15 (bot. 6th). Turin: Unione Tipografico-Editrice Torinese. 1883.
 • Carlo Lozzi (1887). "Storie de'Municipii: Novara". Biblioteca istorica della antica e nuova Italia (në italisht). Vëll. 2. Imola. OCLC 12117233.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja) (bibliography)
 • Henry Berger, red. (1899), "Giornali Italiani (per ordine di localita): Novara", Annuario della stampa italiana (në italisht), Milan{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • "Bollettino Storico per la Provincia di Novara", Bollettino Storico per la Provincia di Novara (1947) (në italisht), ISSN 0392-1107 1907-
 • "Novara". Piemonte, Lombardia, Canton Ticino. Guida d'Italia (në italisht). Milan: Touring Club Italiano. 1916. hdl:2027/uiuo.ark:/13960/t1rf92c9w.
 • N. Bazzetta de Vemenia. Storia della città di Novara, 1931
 • {{citation |title= Enciclopedia Italiana (Treccani) |language=it

|year= 1934 |chapter-url= http://www.treccani.it/enciclopedia/novara_(Enciclopedia-Italiana)/ |chapter= Novara | ref = CITEREFTreccani